Najpiękniejsze szczecińskie legendy dla dzieci

Legenda o Sedinie i założeniu Szczecina

Sedina to mityczna boginii i symbol Szczecina za jego niemieckich czasów. Uosabiała portowy charakter miasta. Sedina była boginią na Olimpie, która kochała żeglarzy. Któregoś dnia opuściła grecką górę bogów, wsiadła na okręt i w towarzystwie Hermesa oraz wiernego gryfa wyruszyła w nieznane. Tak dopłynęła do miejsca, w którym rzeka wlewa się do morza tworząc rozległą deltę. Jedno z tutejszych, samotnych wzgórz wybrała na swą krainę. Na szczycie wzgórza postanowiła zasadzić dąb. Włożyła w ziemię żołędzia, obok którego Hermes (na znak lotnego umysłu) ułożył pióro, a gryf dołożył swój lwi pazur na znak odwagi. Sedina podlała nasiono słoną wodą - jako symbol miłości do morza. Wkrótce urosło tu rozłożyste drzewo.

- Od dziś tu będzie mój dom! - powiedziała Sedina.

Tak właśnie powstał Szczecin.

Gryf - mityczne stworzenie i symbol Szczecina

Gryf to mityczne zwierzę z ciałem lwa oraz z głową i skrzydłami orła. Wizerunek gryfa pojawił się na Pomorzu pod koniec XI lub też na początku XII wieku. Gryfici - książęta ze słowiańskiego rodu, którzy władali Pomorzem zachodnim nazwę rodu wzięli właśnie od gryfa, a legendarnego stwora uczynili godłem swojej krainy. Rezydencją Gryfitów był znajdujący się w Szczecinie Zamek Książąt Pomorskich. Gryfici byli jedną z najdłużej panujących dynastii w Europie!

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - rezydencja rodu Gryfitów
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - rezydencja rodu Gryfitów

Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy

Znajdująca się u stóp Zamku Książąt Pomorskich Baszta Panieńska zwana też Basztą Siedmiu Płaszczy to jeden z symboli Szczecina. Jest pozostałością średniowiecznych murów obronnych miasta. 

Według legendy jeden z książąt pomorskich Gryfitów zamówił u krawca siedem płaszczy z bardzo szykownego i drogiego materiału. Materiał tak bardzo spodobał się żonie krawca, że uprosiła męża by z pozostałych skrawków materiału uszył dla niej suknię.

Książę i cały dwór zachwycali się płaszczami. Były piękne. Jednak radość księcia nie trwała długo. Wkrótce ktoś powiedział mu, że widział żonę krawca jak przechadza się po mieście w sukni z tego samego materiału.

Za karę nieuczciwy rzemieślnik został zamknięty zamkowej baszcie, która od tej pory nosi wspomniane wyżej nazwy.

Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy
Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy

Legenda o zatopionym mieście i dzwonach z jeziora Głębokiego

Jezioro Głębokie to jedno z ulubionych miejsc do plażowania i odpoczynku dla mieszkańców Szczecina. Według legendy tu, gdzie dziś znajduje się jezioro dawniej było niemieckie miasteczko z małym kościółkiem, które nagle zapadło się pod ziemię i zostało zalane przez fale wody. Co roku w noc świętojańską dzwoniły dzwony zatopionego miasta.

Pewnego słonecznego dnia dwie dziewczynki w wodach jeziora prały ubranka dla lalek, gdy nagle dwa dzwony wyłoniły się z jego głębin. Dzwony tak lśniły w słońcu, że jedna z dziewczynek powiesiła na jednym z nich mokre ubranka do wyschnięcia. Gdy minęło południe jeden z dzwonów schował się w głębiny, a ten, na którym suszyło się pranie, pozostał.

Po powrocie do domu dziewczynki opowiedziały o zdarzeniu sąsiadom i wkrótce wiele osób ze wsi wyruszyło nad jezioro, by zabrać dzwon do swojego kościoła. Wsadzili dzwon na wóz zaprzęgnięty w sześć koni, ale na nic się to nie zdało, bo dzwon nie chciał ruszyć z miejsca. A gdy dziewczynki zdjęły suszące się na nim pranie ziemia nagle zadrżała, a dzwon razem z wozem i końmi zapadł się w wody jeziora.

Być może do dziś w noc świętojańską z Jeziora Głębokiego dochodzi bicie dzwonów zatopionego miasta...

Legenda o Jeziorze Szmaragdowym w Szczecinie

Malownicze Jezioro Szmaragdowe znajduje się na obrzeżach Szczecina w dzielnicy Zdroje, na terenie Puszczy Bukowej. Nazwę swą zawdzięcza tafli mieniącej się przepięknym turkusowym kolorem - jeziorko powstało bowiem na miejscu dawnej kopalni kredy.

Według legendy podziemia szczecińskiej kopalni kredy zamieszkiwał złośliwy duch Skarbnik, który w jednej z kopalnianych grot ukrył drogocenne kosztowności i szlachetne kamienie.

Kiedy pewnego dnia górnicy drążąc skałę kilofami natknęli się na jego skarb, ten ze złości, by przypadkiem nie trafił on w ludzkie ręce zalał całą kopalnię. Tak powstało Szmaragdowe Jezioro, którego wody do dziś mienią się w słońcu skrywając zatopione klejnoty.

Legenda o Jeziorze Szmaragdowym w Szczecinie
Legenda o Jeziorze Szmaragdowym w Szczecinie
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel