Szlak Średniowieczne Mury Tarnowa

Miejscowość: Tarnów
max 223 m min 208 m
straighten 1.4km
timer 24min
north_east 21m
south_east 21m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu

Średniowieczne Mury Tarnowa to oznakowana, miejska trasa turystyczna. Podczas spaceru możemy opowiedzieć dziecku jak wyglądały dawne miasta i jaką rolę pełniły obwarowania.

Ciekawą pomocą w trakcie wycieczki może być załączony na końcu opisu poglądowy plan miasta oraz zadania dla małego turysty.

Oznaczenie szlaku

Dawniej na miasta często napadano - żeby chronić się przed najeźcami miasta budowane były na wzgórzach oraz otaczane murami obronnymi. Tarnów również jest miastem założonym na wzgórzu. Wokół krawędzi wzgórza biegły mury obronne, poniżej znajdował się wał, a następnie rów wypełniony wodą - fosa. Czy już wiesz dlaczego ulica, która biegnie szlakiem dawnych murów miasta nazywa się Wałowa? Spójrz na plan Tarnowa i postaraj się zaznaczyć, którędy przebiegały dawniej obwarowania miasta.

Do miasta można było dostać się poprzez furty (bramy).

A teraz w drogę - poszukajmy ich śladów!

Wielkie Schody to właśnie dawna furta miejska, wiodła tędy droga do zamku na Górze św. Marcina, a stamtąd dalej na Węgry.

Idąc ulicą Bernardyńska bardzo szybko dojdziemy do Małych schodów, przyjemnego skwerku oraz makiety dawnego Tarnowa, na której dokładnie zobaczymy jak przebiegały mury.

Małe Schody przy skwerku księdza kapitana Piotra Gajdy
Makieta dawnego Tarnowa

ul. Forteczna - to niewielka, klimatyczna uliczka. Poszukaj śladów dawnego muru - na dole zbudowany jest z kamieni (głazów narzutowych), u góry z czerwonej cegły. Przechodząc przez jedno z 2 przejść w murze zboczymy ze szlaku i znajdziemy się na malowniczym Placu Węgierskim :).

Wielkie schody i ulica Taras
Plac Węgierski

Plac Węgierski

Plac Węgierski to mały skwerek, na którym wiele się dzieje. Centralny punkt to pomnik generała Józefa Bema - najsłynnie ...

Przy ulicy Wąskiej natkniemy się na spory kawałek murów oraz Bimę, która jest jedyną widoczną pozostałością po synagodze z 1630 r.

Fragment murów przy ul. Wąskiej

Aby umacniać wrażliwe miejsca - czyli takie, gdzie teren był płaski i był do nich łatwiejszy dostęp - mury podwajano tzn. budowano dwie linie muru oraz stawiano baszty. Takie właśnie podwójne mury biegły wzdłuż ulicy Wałowej.

Zwróć uwagę na znajdującą się przy ul. Basztowej półbasztę, od strony miasta jest ona otwarta, niezabudowana - to dlatego, by podczas obrony miasta znajdujący się tu strzelnicy nie podusili się od dymu prochowego.

Baszta

Przyjrzyj się baszcie, czy zbudowana jest prosto? Nie, jej mury są nachylone - dzięki temu niewielkiemu pochyleniu lekko do wewnątrz odbijały się od nich pociski i kule armatnie. Nachylenie murów sprawiało także, że uderzały one w mur z mniejszą siłą.

Kawałek dalej również przy ulicy Wałowej natkniemy się na przytulny Zakątek Króla Władysława Łokietka.

Zakątek Króla Władysława Łokietka

Na skrzyżowaniu ulicy Katedralnej z ul. Wałową znajdowała się kolejna miejska brama - Brama Krakowska. Po obu stronach bramy wznosiły się dwie wieże. Do miasta prowadziły wykonane z drewnianych bali wrota , czyli ogromne drzwi.

To już koniec szukania fragmentów murów, ale na trasie oprócz nich na pewno znajdziecie sporo innych ładnych i ciekawych miejsc - w końcu szlak prowadzi nas piękną tarnowską starówką. Poniżej kilka zdjęć na zachętę:

kawiarnia w tramwaju, Bima, zegar słoneczny, Skwer Bohaterów Zadwórza 1920
Widok na wieże katedralną z ulicy Wałowej
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-06-16

Wiecej w regionie Tarnów


Wczytuję komentarze ...
cancel