face Obserwatorium - klasztor Kamedułów (Lasek Wolski)
Miejscowość: Kraków w pobliżu: Kraków
Kraj: Polska  
Region:  Kraków

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Trasa na wózek z dużymi kołami
check_circle  Trasa rowerowa
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Plac zabaw na trasie
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
Polecam zabranie na tresę własnego prowiantu - możliwość zakupu dań z grilla przy zoo, poza tym niestety nie będziemy mieć po drodze sklepów spożywczych.

Początek trasy to końcowy przystanek linii autobusowej 102 Zakamycze.

Stąd idziemy ok 10 min asfaltową drogą prowadzącą pod górkę niestety bez chodnika i pobocza, ale ruch nie jest duży.

Na szczycie wzgórza znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego - możemy zapytać o pozwolenie wejścia na teren obserwatorium lecz nawet zza siatki możemy pokazać maluchowi znajdujący się tu duży radioteleskop.

Kierując się dalej asfaltową drogą (teraz już w dół) po lewej stronie zobaczymy zakręt w kierunku stadniny koni. Polną drogą w słońcu mijamy stadninę, pasące się owce, w tle zakola Wisły i widok na klasztor w Tyńcu a zza drzew lasku Wolskiego wyłaniają się wieże klasztoru o. Kamedułów - jest to idealne miejsce na odpoczynek i małe co nieco.

Dla osób z cięższym wózkiem bez pomocy męskiego pchacza polecam pominięcie zwiedzania klasztoru i udanie się wygodną, asfaltową drogą pod kopiec Piłsudskiego z placem zabaw lub do zoo. Droga do klasztoru to podejście kamienistą ścieżką pod górkę. Silne męskie ręce w ramach treningu spokojnie jednak dadzą radę wprowadzić wózek pod bramę klasztoru.

Na klasztornym podwórzu trawka i ławeczki. Mężczyźni mogą zwiedzić klasztor codziennie przez cały rok. Wpuszczani są co pół godziny w czasie otwarcia furty o godz. 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 15.00, 15.30, 16.00 i 16.30. Kobiety natomiast mają wstęp do klasztoru tylko przez 12 dni w roku.

Z klasztoru wygodną asfaltową drogą możemy dojść pod zoo lub na kopiec Piłsudskiego, na którym znajduje się plac zabaw dla dzieci. Będąc z wózkiem musimy pamiętać, że wygodne zejście do przystanku mamy jedynie wracając tą samą drogą lub spod zoo.

Obserwatorium Astronomiczne UJdroga z obserwatorium w stronę klasztoru
Paśnik na drodze do klasztoruDroga pod klasztorPrzed bramą Klasztoru o. KamedułówNa dziedzińcu klasztoruDroga z klasztoru do zoo

Autor: adelina
Data dodania:2013-06-02

Wiecej w regionie: Kraków

Trasy (22) Przyroda (26) Miejsca (69) Legendy
Przeglądaj inne regiony >>
comments powered by Disqus