Stare Miasto - śladami rzeszowskich opowieści

Miejscowość: Rzeszów
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
add_road  Droga asfaltowa
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
wb_sunny  Trasa w słońcu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
train  Możliwy dojazd pociągiem
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc  Toaleta na trasie
baby_changing_station  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
wc  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie
Długość trasy: około 5 km

Czas przejścia: minimalnie 1-1,5 godz. (samo przejście); z przystankami, zwiedzaniem muzeów, przerwą na posiłek – około 5-6 godz

Trasa rozpoczyna się i kończy przy dworcu PKP/PKS, zmotoryzowani mogą zostawić samochód na dużym zadaszonym parkingu koło Urzędu Wojewódzkiego (wjazd od ul. Jana II Sobieskiego)

Zwiedzanie rozpoczynamy od serca miasta – rzeszowskiego rynku.


Rynek

Najbardziej reprezentacyjny budynek na rynku to Ratusz. O każdej równej godzinie rozbrzmiewa z niego hejnał rzeszowski. W godzinach pracy mieszczącego się tu Urzędu Miasta możemy zajrzeć na klatkę schodową ozdobioną witrażami i obrazem przedstawiającym nadanie praw miejskich Rzeszowowi przez króla Kazimierza Wielkiego w 1354 roku. To dobre miejsce aby opowiedzieć najmłodszym o pochodzeniu herbu Rzeszowa.


Ratusz
Rynek Rzeszowski jest otoczony kamieniczkami z 2. poł. XIX w – jedna z ciekawszych, nr 19 – tzw. kamienica mieszczańska (dziś Dom Polonii) – zachowały się w niej elementy sięgające przełomu XV/XVI w. Pośrodku znajduje się pomnik T. Kościuszki i zadaszona studnia. Na Rynku, od strony Ratusza znajduje się wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie Piwnice” (jej zwiedzenie zajmie nam ok. godziny).


W podziemiach rzeszowskiego rynku

Zwiedzając podziemia, lub odpoczywając przy studni na Rynku możemy opowiedzieć dzieciom legendę o Rzeszowskim Smoku. Na Rynku znajdują się też dwa ciekawe Muzea: Muzeum Etnograficzne (wystawy czasowe) i Muzeum Historii Miasta Rzeszowa (m.in. makieta miasta z XVIII w., zbroje rycerskie).


Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

Wąziutką uliczką Przesmyk dochodzimy do Placu Cichociemnych – znajdziemy tu mały skwerek, ławeczki, ciekawy pomnik Przejście wg. projektu sławnego rzeszowianina - J. Szajny.

Po drugiej stronie placu – przy ul. A. Mickiewicza, w budynku Teatru Lalki i Aktora Maska znajduje się Muzeum Dobranocek. Naprzeciwko muzeum znajduje się legendarny Dom Esterki.


W Muzeum Dobranocek

Za muzeum znajduje się park – Pl. Ofiar Getta (teren byłego cmentarza żydowskiego, nazywany Żydowskim Akropolem), przy którym możemy obejrzeć dwie synagogi – mniejszą, tzw. Synagogę Staromiejską, sięgającą XV I w., odbudowaną po II Wojnie Światowej z dachem w stylu podhalańskim oraz większą – tzw. Synagoga Nowomiejska – z końca XVII w., również odbudowana po II Wojnie Światowej, dziś - Biuro Wystaw Artystycznych.

Ul. A. Mickiewicza wracamy na Rynek i deptakiem T. Kościuszki dochodzimy do dzwonnicy i kościoła Farnego św. Stanisława i św. Wojciecha


Kościoł Farny
Spod Fary idziemy głównym deptakiem miasta – ul. 3-go Maja, dawna ul. Pańska zwana Paniagą (stąd pochodzi nazwa organizowanego tu co roku 3 maja święta ulicy „Paniaga”), można tu spotkać przechadzającego się rzeszowianina z gitarą (pomnik T. Nalepy), wstąpić do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9) - przed wejściem często prezentowane są zdjęcia z dawnego Rzeszowa.


Ul. 3 Maja, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Najciekawsze zabudowania to zabytkowy zespół obiektów dawnego konwentu Pijarów (połowa XVII w.) obejmujący: kolegium - obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego (jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce - uczył się tu m.in. wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz), kościół św. Krzyża, powszechnie zwany gimnazjalnym i klasztor - obecnie Muzeum Okręgowe. Z miejscem tym związana jest opowieść o miłości Augustyna i Konstancji . Na końcu ul. 3-go Maja ciekawy eklektyczny budynek w stylu pseudogotyku z pocz. XX w. – obecnie siedziba banku, obok niego kolejna studnia z żabką.


Letni Pałacyk Lubomirskich
Al. Lubomirskich dochodzimy do Pałacu Letniego Lubomirskich (obecnie budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego) oraz Zamku Lubomirskich. Skręcamy w prawo, wzdłuż zamkowej fosy w Al. Pod Kasztanami – tu znajdują się dwie przepiękne wille secesyjne w stylu szwajcarskim. Na jednej z nich zegar słoneczny z napisem „Widzisz godzinę, nie znasz godziny”.


Aleja Pod Kasztanami
Dochodzimy do wieży zamkowej – w godzinach pracy sądu możliwe wejście na zamkowy dziedziniec, do zobaczenia kilka małych armat. Z Zamkiem Lubomirskich związane są legendy o złotej cegle w zamkowej wieży oraz o kucharzu Janku oraz autentyczna opowieść o sądzie na czarownicach.


Zamek Lubomirskich
Spod zamku wracamy Al. Pod Kasztanami do Al. Lubomirskich – zamkowa fosa to dobre miejsce na rodzinny piknik, na pobliskim placu Armii Krajowej znajdziemy kompleks fontann multimedialnych.


Fontanna multimedialna w upalny dzień

Ul. 3-go Maja wracamy na plac Farny, zobaczymy tu pomnik miejscowego bohatera Legionów J. Piłsudskiego - Leopolda Lisa-Kuli. Warto zatrzymać się chwilę przy wymalowanym na bocznej ścianie jednej z kamienic planie Rzeszowa, na którym przedstawiono wygląd miasta w 1762 r.



Ulicą Sokoła dochodzimy do reprezentacyjnego budynku Teatru im. W. Siemaszkowej (mieści się tu Galeria J. Szajny – zwiedzanie po uprzednim umówieniu.

Przechodzimy na drugą stronę ulicy do Bazyliki oo. Bernardynów (XVII w., wyposażenie – XVIII w.) – w bocznej kaplicy kościoła znajduje się figura Madonny z Dzieciątkiem (Matka Boska Rzeszowska) uważana za cudowną, pochodząca z XV/XVI w. W okresie Bożonarodzeniowym – najpiękniejsza w mieście ruchoma szopka. Z miejscem tym związane są opowieści o objawieniu i cudach Matki Boskiej Rzeszowskiej .


Klasztor oo.Bernardynów

Ostatni punkt trasy prezentuje nam najnowszą historię Rzeszowa – dochodzimy pod Pomnik Czynu Rewolucyjnego (przez lata kłopotliwy symbol Rzeszowa, chociaż mojemu trzylatkowi przypomina „takie wielkie kleszcze”…). Pamiątka socrealizmu to także wielki gmach Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Najnowsze elementy rzeszowskiego krajobrazu to z kolei Galeria Rzeszów (po drugiej stronie ronda), Ogrody Włoskie (fontanny, ławeczki, teren w słońcu) i okrągła kładka nad Al. J. Piłsudskiego (z windami), którą wrócimy do punktu wyjścia – Dworca PKP/PKS.

Więcej informacji o rzeszowskich zabytkach, historiach i legendach na portalu informacyjnym UM Rzeszowa.


Pokaż Większy widok mapy
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Rzeszów


Wczytuję komentarze ...
cancel