face Rezerwat Bukowa Góra-ze Zwierzyńca lub Soch
Miejscowość: Zwierzyniec w pobliżu: Zamość
Kraj: Polska  
Region:  Roztocze Lubelskie

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
Długość: Zwierzyniec-Bukowa Góra-Zwierzyniec - ok 5 km; Sochy-Bukowa Góra-Sochy - ok. 1,5 km; Zwierzyniec-Bukowa Góra -Sochy-Zwierzyniec - ok 6-7 km.

Dojazd: do Zwierzyńca pociągiem, autobusem, samochodem; do Soch - tylko samochodem.

Bukowa Góra to rezerwat ścisły - prowadzi się tu bierną ochronę przyrody bez żadnej ingerencji ze strony człowieka. Spotkamy tu powalone omszałe drzewa, próchniejące pnie – widoki niczym z pierwotnej puszczy.

Do rezerwatu dochodzi zielony szlak – ze Zwierzyńca (spod Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN) lub z Soch – w prawo za cmentarzem.

Wybierając szlak ze Zwierzyńca (ok. 2,5 km) musimy kupić bilet wstępu do Roztoczańskiego Parku Narodowego, następnie droga pnie się przez las na szczyt Kwaśnej Góry (do pokonania różnica wzniesień ok. 80 m). Szlak zacieniony, na pewnym odcinku po leśnych schodach. Na szczycie zadaszona wiata i ławeczki oraz widok na wieś Sochy i charakterystyczne pasiaste pola. Możemy zejść stąd (nadal zielonym szlakiem, ścieżka w słońcu, przez pola) do małego kościółka i cmentarza upamiętniającego pacyfikację wsi w 1943 r. Następnie do wybory mamy powrót tą samą drogą do Zwierzyńca lub asfaltową szosą przez las (ok. 3 km) – szosa wąska, bez pobocza, ruch w sezonie dosyć duży.

Szlak z Soch zaczyna się przy kościółku i cmentarzu upamiętniającym pacyfikację wsi w 1943 r. Za cmentarzem skręcamy w las, po chwili dochodzimy do niewielkiej polanki. Dalej ścieżka wspina się skrajem pól na szczyt Kwaśnej Góry (od cmentarza ok. 20 min). Po oglądnięciu widoku na wieś i pasiaste pola oraz odpoczynku w zadaszonej wiacie możemy zagłębić się w las i dziką przyrodę Rezerwatu Bukowa Góra. Szlak schodzi w dół (częściowo po leśnych schodach, uwaga – może być ślisko!) do Zwierzyńca.

Chcąc wrócić do Soch mamy do wyboru powrót tą samą drogą albo początkowo szlakiem czarnym przez las do Stawów Echo, a następnie drogą asfaltową – ostatni odcinek to wąska szosa bez pobocza, (ruch w sezonie dosyć duży) – łącznie ok. 3 km.

Toaleta w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN.


Większy widok mapy

wejście na szlak ze Zwierzyńca


widok na Sochy ze szczytu


szlak ze Zwierzyńca


wiata na szczycie


droga w stronę Soch
Autor: marfusza
Data dodania:2012-11-14

Wiecej w regionie: Roztocze

Trasy (4) Przyroda (2) Miejsca (6)
Przeglądaj inne regiony >>
comments powered by Disqus