face Od stawów Echo do Florianki
Miejscowość: Zwierzyniec w pobliżu: Zamość
Kraj: Polska  
Region:  Roztocze Lubelskie

check_circle  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Trasa rowerowa
check_circle  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
check_circle  Trasa w słońcu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
Czas przejścia: pieszo ok 4 godz. (w obie strony)

Dojazd: pociągiem, autobusem lub samochodem

Szeroki leśny trakt rozpoczyna się przy drodze ze Zwierzyńca do Soch – dojście drogą z Soch – ok. 30 min, od granicy parku narodowego w Zwierzyńcu – również ok. 30 min (najlepiej najpierw czarnym szlakiem edukacyjnym przez las i następnie drogą asfaltową). Najbliższy parking – przy kąpielisku Stawy Echo, płatny.

Trakt zagrodzony szlabanem – przy wejściu należy zapłacić za wstęp do Roztoczańskiego Parku Narodowego (do 12 lat bezpłatnie), bardzo dobry na dłuższą wycieczkę rowerową, wózkową lub pieszą. Droga bita, szeroka, równa z minimalnymi nachyleniami. Ze względu na położenie mimo że w lesie w południe mocno nasłoneczniona, w pozostałe części dnia można liczyć na leśny cień i półcień.

Tuż za pierwszym zakrętem, przy tablicy z mapą parku, warto zboczyć na lewo w las – tuż przy drodze znajduje się malowniczy leśny
Czarny Staw. Miejsce przecięcia drogi kolejowej nazywane jest na mapach „Malowany most”, ale żadnego mostu tam nie ma.

Droga jest monotonna i przez to nużąca – brak jakiejkolwiek infrastruktury – ławeczek, przystanków, tablic informacyjnych, oznaczeń szlaku itp.

Po ok. 1,5 godz. spaceru docieramy do celu - leśnej osady Florianka. Tuż po wyjściu z lasu drewniana wiata z ławeczkami i stolikiem, następnie XIX w. gospodarstwo z leśniczówką, obecnie Izba Leśna – malownicze, ale budynki w dni powszednie zamknięte – dla nas z uwagi na upał największą atrakcją stało się pluskanie przy znajdującej się na jego terenie studni głębinowej. Za stodołą gospodarstwa potężny jawor. Idąc dalej główną drogą dochodzimy do potężnego, starego dęba Floriana, potem do ścieżki dendrologicznej (można poznać miejscowe gatunki drzew) i na końcu do hodowli konika polskiego. Można też przespacerować się łąką do punktu widokowego na niewielkim pagórku (to już bez wózków i rowerów).

Do Florianki dochodzi kilka innych szlaków pieszych i rowerowych, ale ponieważ byliśmy z wózkiem wróciliśmy tym samym nudnawym, ale wygodnym leśnym traktem.


Większy widok mapy

Potok w dolince


Izba Leśna


Dąb Florian


Autor: marfusza
Data dodania:2012-10-30

Wiecej w regionie: Roztocze

Trasy (4) Przyroda (2) Miejsca (6)
Przeglądaj inne regiony >>
comments powered by Disqus