face Spacer po Nikiszowcu
Miejscowość: Katowice w pobliżu: Katowice
Kraj: Polska  
Region:  Katowice Śląskie

check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Plac zabaw na trasie
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Toaleta na trasie
check_circle  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
Spacer po tym niezwykłym osiedlu to prawdziwa podróż w czasie!

Pomnik historii: stuletnie osiedle robotnicze zostało doskonale zachowane, co ważne: nieoszpecone nowoczesnymi budynkami czy reklamami. Co ciekawe, całe osiedle (w tym także np. kościół św. Anny i jego wnętrze) zostały zaprojektowane przez dwóch kuzynów: Emila i Georga Zillmannów.Spacer najlepiej zacząć od głównego placu – nikiszowieckiego rynku, czyli Placu Wyzwolenia. Możecie tu dojechać samochodem lub komunikacją miejską na przystanek Nikiszowiec Kościół (np. spod Dworca PKP w Katowicach)Tuż przy przystanku znajdziecie makietę osiedla na wózku górniczym. Czy potraficie odnaleźć miejsce, w którym się znajdujecie?

Właściwie, wszystko co najważniejsze zobaczycie właśnie tu:

Budynek byłego szynku, ozdobiony mozaiką z różami - to najbardziej rozpoznawalne miejsce. Niegdyś mieścił się tu szynk, czyli restauracja, pokoje gościnne i np. kręgielnia. Róże zdobiące ściany nawiązują do motywu z wstążek będących elementem śląskiego stroju ludowego. Podobno wybór właśnie takiej dekoracji budynku miał sprawić, że mieszkańcy osiedla poczują się tu „jak w domu”Kościół św. Anny - koniecznie zajrzyjcie do środka. Nam najbardziej spodobało się przedstawienie matki i córki, czyli św. Anny i Marii, zajętych wspólnym… czytaniem książki.

Muzeum Historii Katowic – oddział Etnologii Miasta na ul. Rymarskiej 4 (w głębi placu naprzeciwko kościoła). To tu znajdziecie punkt informacji turystycznej, ale przede wszystkim bardzo ciekawe wystawy: rekonstrukcję znajdującej się tu niegdyś publicznej prali i magla, wnętrze mieszkania robotniczego oraz wystawę prac słynnej Grupy Janowskiej, czyli lokalnych malarzy-amatorów.
WIĘCEJ O MUZEUM PRZECZYTACIE TU

fot. Muzeum Historii Katowic

…a potem pozostaje tylko pospacerować po okolicznych uliczkach, zajrzeć na otoczone domami mieszkalnymi podwórka, podejść pod budynek nieczynnej już kopalni i szyb (to tu pracowali mieszkańcy osiedla).

Odpocząć możemy w lokalnych kawiarniach - np. na placu Wyzwolenia, na zacienionym skwerku Zillmannów przy kościele (znajduje się tu kamień z najstarszą inskrypcją w j. polskim z tego rejonu miasta). A jeśli dzieci chcą sie pobawić można zwiedzić też lokalne place zabaw: jeden przy szkole (na tyłach kościoła), drugi przy skwerze Artystów Grupy Janowskiej (trzeba przejść za skwer Zillmannów i ul. Zamkową przejść kilkadziesiąt metrów w dół).Lubicie zagadki? Na ostatniej stronie naszego rodzinnego przewodnika po oddziałach Muzeum Historii Katowic znajdziecie m.in. kilka zagadek dotyczących osiedla Nikiszowiec – rozwiążcie je w czasie wspólnego spaceru! Przewodnik pomoże Wam też przy rodzinnym zwiedzaniu wystaw w nikiszowieckim muzeum. Bezpłatne książeczki znajdziecie w muzeum (do wyczerpania nakładu). Możecie go też pobrać poniżej:POLECAMY też książkową wyprawę po Nikiszowcu razem z Maćkiem Szpyrką:Autor: marfusza
Data dodania:2018-08-16

Wiecej w regionie: Katowice


Przeglądaj inne regiony >>

comments powered by Disqus