Chrobacza Łąka z Kóz żółtym szlakiem

Miejscowość: Kozy w pobliżu: Bielsko-Biała
max 833 m min 481 m
straighten 3.2km
timer 1h 46min
north_east 393m
south_east 55m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Żółty szlak na Chrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.) to alternatywa dla najpopularniejszego zielonego szlaku, od którego żółty jest wprawdzie ciut dłuższy, ale za to łagodniejszy.

Chrobacza Łąka. Szczyt i skrzyżowanie szlaków

Na Chrobaczą (Hrobaczą) Łąkę z Kóz

Startujemy z miejscowości Kozy. Od ronda Centrum kierujemy się na „Kozy Górne” ul. Beskidzką. Już tu towarzyszą nam znaki żółte i niebieskie. Po chwili żółte (wraz z ul. Beskidzką) odbija w prawo, a niebieskie – w lewo. Na końcu ul. Beskidzkiej czeka na nas niewielkie, oznaczone miejsce postojowe (do ok. 10 samochodów).

Stąd wędrujemy bitą, kamienistą drogą za żółtymi znakami. Na samym początku pierwsze z wielu rozgałęzień: my idziemy w lewo. Takich skrzyżowań będzie na szlaku bardzo dużo: zawsze zwracajcie uwagę na oznaczenia szlaku! Często szlak prowadzi nie „główną”, szeroką droga, a właśnie węższą, leśną ścieżką.

Żółty szlak z Kóz na Chrobaczą Łąkę. Wąska leśna ścieżka, cały czas w górę…

Mimo, ze trasa nie jest długa, jednak jej pierwsza połowa może nam dać w kość… Nieprzerwanie pniemy się w górę, często po luźnych kamieniach i stromych żlebach. Na pocieszenie mamy migające między drzewami widoki na świat, który został daleko w dole… a także perspektywę, że później będzie łatwiej!

Dodatkowym utrudnieniem w słoneczny dzień może być to, że wspinamy się kierując się na południe. Mimo, że trasa prowadzi przez las ścieżka jest na tyle szeroka, że słońce będzie nas razić prosto w oczy: warto zabrać okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.

Kiedy do naszego żółtego szlaku dołączy czarny wiemy, że do przełęczy zostało nam już ok. 10 min.

Dołącza do nas czarny szlak = jesteśmy u stóp przełęczy!

Na Przełęczy „U Panienki” znajduje się kapliczka i ławeczki. Widoki, na które wszyscy czekają zaczynają się kilkanaście metrów dalej. Idziemy teraz grzbietem, ścieżka wznosi się już o wiele łagodniej. Tuż za przełęczą znajduje się strzałka do źródełka… niestety nam nie udało się go odnaleźć.

Przełęcz „U Panienki”
Chobacza Łąka. Szeroka ścieżka grzbietem

Po około pół godzinnym spacerze od przełęczy żółty szlak skręca do schroniska. My podchodzimy jeszcze kilkanaście metrów prosto, aby dotrzeć do szczytu Hrobaczej Łąki i wielkiego metalowego krzyża. Szkoda tylko, że dookoła drzewa i praktycznie nic nie widać…

Chrobacza Łąka

Schronisko na Chrobaczej / Hrobaczej Łące

W niewielkim schronisku możemy odpocząć i posilić się prostymi daniami barowymi. 

Uwaga! Pod koniec 2023 r. schronisko zmieniło właściciela. Ponowne otwarcie planowane jest na wiosnę 2024 r.  

Schronisko na Chrobaczej Łące

Tuż obok znajduje się rozległa łąka z miejscami na ognisko i przepięknym widokiem na Jezioro Międzybrodzkie i okoliczne szczyty, m.in.: Górę Żar, Babią Górę (góruje po lewej stronie) czy Pilsko (najwyższy szczyt po prawej stronie). Na zdjęciu tego nie widać, ale daleko, daleko, ledwo widoczne… a jednak: dostrzegliśmy też ostry łańcuch tatrzańskich szczytów!

Łąka przy schronisku i widok na Jezioro Międzybrodzkie

Wracaliśmy tą samą trasą (ok 1:15 godz). Do Kóz możemy też wrócić krótszym (bardziej stromym) zielonym szlakiem - ok. 1 godz. Jeśli chcemy zejść w stronę Jeziora Międzybrodzkiego mamy też do wyboru czerwony i żółty szlak.

Zobaczcie jak dojść na Chrobaczą Łąkę z Żarnówki Małej nad Jeziorem Międzybrodzkim: czerwonym albo żółtym szlakiem

Chrobacza Łąka - pętla z Żarnówki

średnia
directions_walk child_friendly

Chrobacza Łąka - pętla z Żarnówki

max 829 m min 317 m
straighten 10.5km
timer 4h 5min
north_east 588m
south_east 558m

Ps. Chrobacza Łąka czy Hrobacza Łąka?

Na mapach funkcjonują obie nazwy - chociaż podobno poprawna jest właśnie Chrobacza. Nie będziemy zabierać zdania w tej spornej kwestii, natomiast co do samej "łąki": niech nie zwiedzie nas to "niewinne" określenie w nazwie szczytu! Pod warunkiem, że nie wjedziemy na szczyt samochodem czeka nas prawdziwie górska wędrówka!

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Mały


Wczytuję komentarze ...
cancel