face Z Krzeszowa lub Targoszowa na Leskowiec (pętla)
Miejscowość: Krzeszów, Targoszów w pobliżu: Wadowice
Kraj: Polska  
Region:  Małopolskie Beskidy-zachód

check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Możliwy dojazd busem lub autobusem
check_circle  Toaleta na trasie
Czas przejścia: około 3 godzin w górę i niecałe 3 godziny powrót
Długość trasy: całość ok. 12 km, (ze skrótem ścieżką „szlak buków”: ok. 10 km)

Rodzinna wędrówka południowymi stokami Leskowca to niezbyt trudna pętla (szlaki czerwony i żółty). Proponujemy wejście czerwonym szlakiem (słońce będziemy mieć za plecami, szlak jest łatwy, podejście nie są strome, w większości wiedzie niemal równą ścieżką w cieniu przez las) oraz zejście żółtym szlakiem (jest bardziej stromy i o wiele bardziej nasłoneczniony, ale za to będziemy mieć piękny widok na Babią Górę!).

Oczywiście możliwy jest kierunek odwrotny, ale wtedy będziemy się wspinać po nasłonecznionych łąkach i betonie mając najpiękniejsze widoki za plecami, a potem wspinać się leśnymi żlebami prawie bez wytchnienia na rzadkich, bardziej płaskich fragmentach….

A WIĘC ZACZYNAMY:
Czerwony szlak Krzeszów Centrum – Groń Jana Pawła II

Trasę rozpoczynamy na przystanku PKS Krzeszów Centrum, lub na parkingu, np. przy siedzibie OSP. Czerwony szlak prowadzi nas najpierw na zachód, wzdłuż asfaltowej drogi (jest chodnik), by po ok. 10 min. skręcić w prawo.


Początek szlaku: polana w Krzeszowie Górnym

Mijamy kilka zabudowań i wchodzimy na łąkę. Wkrótce trafiamy do lasu, a za jakiś czas dołączy do nas czerwona ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z Targoszowa „szlak buków” (zobaczcie możliwość skrótu w ostatnim akapicie artykułu).

Szlak oczywiście się wznosi, ale dość łagodnie. Oczywiście napotkamy kilka średnio stromych podejść, ale są one krótkie. Poza tym większość ścieżki wznosi się niemal niezauważalnie, a bywa, że nawet chwilowo opada.


krótkie podejścia w lesie

Mniej więcej w połowie drogi trafiamy na polanę z widokami zarówno na Tarnawę Górną, jak i na Targoszów... i oczywiście na królującą Babią Górę. Warto zatrzymać się i nacieszyć widokami. Niewielkich polanek będzie jeszcze kilka, ale zasadniczo idziemy w leśnym cieniu.


polana

Po drodze napotkamy ujęcie źródlanej wody, tuż za nim malowniczą brzozową polanę: to oznacza, że do schroniska mamy już ok. 15 minut!

Czerwony szlak dochodzi do skrzyżowania z żółtym i czarnym na przełęczy Wł. Miodowicza: to możemy skręcić do schroniska (5 min.) lub od razu podejść na szczyt – w lewo, ok. 10 min.


Schronisko na Leskowcu, Groń Jana Pawła II

W schronisku możemy się posilić, odpocząć na polanie, poczytać ciekawe tablice przyrodnicze. W wybrane niedziele odprawiane są tu także msze święte. Oczywiście można też zanocować.

Ze szczytu Leskowca roztacza się szeroka panorama na południe i południowy wschód. Poza Babią Górą i Pilskiem zobaczymy też wiele innych beskidzkich szczytów, Gorce (w tym oczywiście Turbacz), a przy dobrej widoczności nawet Tatry. Orientację ułatwia tablica z opisanymi szczytami.


Babia Góra ze szczytu Leskowca


Tablica z opisem panoramy ze szczytu Leskowca

WRACAMY: Powrót żółtym szlakiem

Ze szczytu Leskowca proponujemy zejść do Krzeszowa żółtym szlakiem: po pierwsze będzie ciekawiej (choć ciut dłużej), po drugie: przez większość drogi towarzyszy nam widok na Babią Górę, którą mamy cały czas przed sobą.


żółty szlak

Początkowo idziemy szeroką, równą drogą, potem skręcamy już na bardziej leśne ścieżki. Skrzyżowań jest sporo, jednak są bardzo dobrze oznakowane. Trasa prowadzi cały czas w dół, miejscami stromo, miejscami kamienistymi żlebami (na szczęście niezbyt długimi).


zejście betonowymi płytami, za to w stałym towarzystwie Babiej Góry!

Około połowy trasy trafiamy do osiedla Podbucznik, od tego momentu idziemy drogą z betonowych płyt, chwilowo zejdziemy na łąkę, a potem znów na asfalt.

W ten sposób trafimy do potoku Targoszówka, skrzyżowania szlaków i drogi w Taroszowie-Wieczorki. Jest tu też przystanek PKS.


węzeł szlaków w Targoszowie


TU skręcamy W LEWO

Jeżeli chcemy wrócić do punktu wyjścia, czyli Krzeszowa (to ok. 30-45 min. spacer) przechodzimy przez potoczek i idziemy nadal żółtymi znakami (wraz z zielonymi). Droga chwilowo wznosi się wzdłuż strumienia, ale kiedy dotrze do kapliczki na Groniku schodzi malowniczą łąką do Krzeszowa Górnego (PKS Krzeszów Dąb). Stąd chodnikiem dochodzimy w 15 min. do PKS Krzeszów Centrum/ parkingu przy OSP.


szlaki i ścieżki między Targoszowem i Krzeszowem

OBIECANY SKRÓT: Pętlę z czerwonego i żółtego szlaku możemy skrócić:

W tym celu startujemy z przystanku w Targoszowie, przy mostku, tam gdzie stykają się zielony i żółty szlak (jest tu też zatoczka dla samochodów). Przechodzimy przez strumień i idziemy czerwoną ścieżką edukacyjno-przyrodniczą „szlak buków” (ukośna czerwona linia na tle białego kwadratu). Po ok. 30 min. dochodzimy polany Pod Palusową Górą i do czerwonego szlaku z Krzeszowa i dalej, tak jak w opisie powyżej: dochodzimy do schroniska na Groniu Jana Pawła II, na szczyt Leskowca i schodzimy żółtym szlakiem z widokiem na Babią prosto do punktu wyjścia – będzie szybciej i mniej asfaltu…

Autor: marfusza
Data dodania:2018-04-14

Wiecej w regionie: Małopolskie

Trasy (70) Przyroda (28) Miejsca (113)
Przeglądaj inne regiony >>
comments powered by Disqus