face Z Przełęczy Lądeckiej na Borówkową Górę
Miejscowość: Lądek Zdrój w pobliżu: Kłodzko
Kraj: Polska  
Region:  Sudety Dolnośląskie Kotlina Kłodzka

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Toaleta na trasie
CZAS PRZEJŚCIA: zielonym szlakiem ok. 1,5 godz. w jedną stronę, czeskim rowerowym – ok. 2

Wejście na Borówkową Górę to niedługa wycieczka z pięknymi widokami z wieży widokowej, atrakcją w postaci nieustanego przekraczania granicy oraz bogactwem borówek!

Na przełęczy, znajdującej się na granicy polsko-czeksiej znajduje się parking, sklepik z pamiątkami oraz ławki i wita. A przede wszystkim cudowne widoki w stronę Masywu Śnieżnika.

ZIELONY SZLAK PTTK NA BORÓWKOWĄ GÓRĘ prowadzi wprost z przełęczy. Najpierw przez łąkę, szeroką polną drogą, dając nam możliwość podziwiania górskiej panoramy.widok z przełęczydroga przez łąkę

Po ok. 15 min. wchodzimy w las i zaczynamy wspinaczkę. Podejście nie jest bardzo trudne, jednak wciąż w górę, po korzeniach i kamieniach. Po kolejnych 30 min. dochodzimy do grzbietu. Tu miejscami droga się wyrównuje, jednak zasadniczo pnie się w górę. Na szczęście pojawiają się słupki graniczne – dzieciaki mogą być w innym kraju niż rodzice!W dodatku im bliżej szczytu – tym więcej borówek! 200 m przed szczytem zielony szlak łączy się z czeską trasą rowerową.

CZESKA TRASA ROWEROWA TO ALTERNATYWNA DROGA Z PRZEŁĘCZY LĄDECKIEJ NA BORÓWKOWĄ GÓRĘ. Rozpoczyna się kilkadziesiąt metrów poniżej przełęczy po stronie czeskiej. Jest oznaczona żółto-zielono-żółtymi znakami. Droga jest szeroka, równa, delikatnie wspina się bokiem zbocza . Po ok. 30 min dochodzimy do polany ze skrzyżowaniem szlaków z wiatą i ławkami. Wędrujemy dalej żółto-zielono-żółtymi znakami, do których chwilowo dołącza niebieski szlak pieszy.

Niedługo przed dojściem do grzbietu dołącza czerwony szlak, wraz z którym 200 m przed szczytem dochodzimy do polskiego zielonego szlaku. Ta trasa jest oczywiście DŁUŻSZA OD POLSKIEJ, ZA TO DUŻO ŁATWIEJSZA. Warto wziąć ją pod uwagę jeśli nie chcemy wchodzić i schodzić tą samą drogą.

Na szczycie Borówkowej Góry – poza borówkami – czeka na nas WIEŻA WIDOKOWA Z NIESAMOWITYM WIDOKIEM NA OKOLICĘ!. Wejście bezpłatne, po metalowych, kratkowanych schodach. Rozpoznawanie szczytów i miejscowości ułatwia „kompas” dachu wieży – my, przy nie najlepszej pogodzie zobaczyliśmy nawet odległą o 90 km Śnieżkę!wieża widokowakonstrukcja wieżywidok z wieży”kompas” na wieży

Poza tym w na parterze znajduje się SALA DO ODPOCZYNKU – z ławkami, stołami i hamakami oraz wystawa o spotkaniu polskich i czeskich opozycjonistów (m.in. A. Michnika, J. Kuronia i V. Havla). W sezonie działa NIEWIELKI BUFET z napojami, słodyczami, pamiątkami. Z ciepłych dań: podgrzewane kiełbaski i oczywiście – KNEDLICKI Z DŻEMEM BORÓWKOWYM!.
Autor: marfusza
Data dodania:2017-08-03

Wiecej w regionie: Sudety

Trasy (15) Przyroda (1) Miejsca (16)
Przeglądaj inne regiony >>
comments powered by Disqus