face Zwiedzanie Warszawy z dziećmi - trasa minimum
Miejscowość: Warszawa w pobliżu: Warszawa
Kraj: Polska  
Region:  Mazowieckie Warszawa

check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Plac zabaw na trasie
check_circle  Możliwy dojazd komunikacją miejską
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Toaleta na trasie
check_circle  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie
Może będziecie w Warszawie tylko przejazdem, może macie do dyspozycji tylko jedno popołudnie, lub chociaż kilka godzin i chcecie dziecku „coś pokazać” – tylko co?

Długość trasy: 3 km
Czas przejścia
– bardzo zależny od czasu poświęcanego na poszczególne atrakcje, radzimy zarezerwować sobie minimum 3 godziny

Spacer proponujemy zacząć na bulwarach wiślanych w pobliżu ul. Boleść. Możemy tu dojechać komunikacją miejską – (przystanek Boleść), jeżeli startujemy z okolic Dworca Centralnego możemy przy okazji zaliczyć przejażdżkę metrem – ze stacji Centrum pojechać na stację Świętokrzyska, przesiąść się na drugą linię i pojechać dwa przystanki – do stacji Centrum Nauki Kopernik (nie zapomnijmy przy okazji odwiedzić tu Syrenki Warszawskiej!). Stąd możemy się przejść bulwarami do miejsca startu trasy ( dodatkowe ok. 1,5 km) lub podjechać autobusem 185 dwa przystanki.

1. Wisła. Spacer (lub mały piknik) nad Wisłą to dobre miejsce na pierwszą opowieść – oczywiście o początkach miasta. To nad Wisłą powstała pierwsza osada rybacka, w której mieszkali legendarni Wars i Sawa, to z Wisły rybacy ponoć wyłowili syrenkę. Starszakom warto też wspomnieć o Cudzie nad Wisłą z 1920.

2. Ulica Mostowa. Skąd tak nazwa ulicy? W czasach kiedy z rybackiej wioski wyrosło miasto w tym miejscu znajdował się most na Wiśle, a Wisła płynęła o wiele bliżej Starego Miasta. Zatrzymajmy się przy budynku Starej Prochowni – najstarsza, ceglana cześć budynku to część Bramy Mostowej, po przejściu przez stary most można było przez tę bramę dostać się do miasta. Potem w budynku urządzono skład materiałów wybuchowych – stąd jego nazwa.

3. Barbakan i mury miejskie broniły Warszawy przed najeźdźcami. Dodatkowo przed murem znajdowała się fosa wypełniona wodą. Poszukajcie w otworów strzelniczych, z których mieszkańcy mogli strzelać do napastników.

Jeżeli w tym punkcie trasy potrzebujemy się posilić, przewinąć, lub nabrać sił na dalszą trasę warto wstąpić z dziećmi do siedziby Fundacji „Sto Pociech” (3 minuty od Barbakanu) gdzie możemy posilić się w bardzo przyjaznej klientom w każdym wieku kafejce integracyjneji odpocząć w zacisznym ogrodzie.

4. Rynek Starego Miasta – Syrenka i Bazyliszek. Od Barbakanu dochodzimy ul. Nowomiejską do Rynku Starego Miasta. Tu znajdziemy fontannę z syrenką oraz szyld restauracji z bazyliszkiem – warto przypomnieć najmłodszym te dwie popularne warszawskie legendy. Starszaków na pewno zainteresują tablice ze zdjęciami wojennych zniszczeń Warszawy.

Rynek Starego Miasta5. Zamek Królewski i kolumna Zygmunta III Wazy Z Rynku ul. Świętojańską dochodzimy na plac zamkowy. Opowiedzmy dzieciom co to jest „stolica” oraz o przeniesieniu jej z Krakowa do Warszawy. Zanim to się stało Warszawa była małym miastem – takim, przez które właśnie przeszliśmy. Dopiero przeprowadzka króla sprawiła, że miasto zaczęło rosnąć. Być może chciliebyście zobaczyć jak mieszkał król? Oczywiście warto zwiedzić Zamek Królewski z dziećmi - jednak to dodatkowe 2-3 godziny do długości naszej trasy.

6. Pałac Prezydencki. Po przeprowadzce z Krakowa stolica do dziś gości w Warszawie. Na zamku nie ma już króla ani królowej, za to w Pałacu Prezydenckim mieszka najprawdziwszy Prezydent Polski – przyjrzyjcie się dokładnie, może pomacha wam z okna? Gdybyśmy poszli dalej Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem doszlibyśmy aż do Pałacu na Wodzie czyli Łazienek Królewskich, mijając po drodze siedzibę Sejmu i Senatu, ale to bardzo długi spacer, dlatego tymczasem skręcamy w stronę placu J. Piłsudskiego.

7. Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski i plac zabaw Dochodzimy do wielkiego placu. Wita nas tu pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. To m.in. dzięki niemu i walczącym z nim żołnierzom Polska odzyskała niepodległość. Dziś na placu jego imienia odbywają się ważne uroczystości państwowe – oczywiście również z udziałem prezydenta. Za Grobem Nieznanego Żołnierza położony jest Ogród Saski, a tu na najmłodszych czeka plac zabaw!

8. Pałac Kultury i Nauki, warszawskie wieżowce . Po odpoczynku i zabawie ruszamy w dalszą trasę ku najnowszej historii Warszawy – prowadzi nas iglica PKiN. Możemy przejść uliczkami ks. Burschego, Kredytową, przez plac Dąbrowskiego (zaciszny mały skwerek z fontanną) i ul. Rysia dochodzimy do ul. Marszałkowskiej i PKiN. Jeżeli wystarczy nam czasu warto wjechać na taras widokowy i zobaczyć miasto z góry, a także odszukać Wisłę, na d którą rozpoczęliśmy spacer, Stare Miasto, Zamek Królewski, Płac Prezydencki, plac J. Piłsudskiego i ogród Saski

Trasę oczywiście można odwrócić tj. wystartować od PKiN i zakończyć nad Wisłą . W takiej sytuacji możemy potraktować spacer jako „cofanie się w czasie” – od szklanych wieżowców, PKiN, przez odpoczynek w Ogrodzie Saskim, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski i Rynek Starego Miasta dotrzemy „tam, gdzie wszystko się zaczęło” – tj. nad Wisłę.

Ogólnodostępne wc, w tym dla niepełnosprawnych oraz wc z przewijakiem np. na Placu Zamkowym.
Autor: Lucyna
Data dodania:2016-04-10

Wiecej w regionie: Mazowieckie

Trasy (1) Miejsca (15)
Przeglądaj inne regiony >>
comments powered by Disqus