face Wszystkie trasy na Święty Krzyż i Łysą Górę
Miejscowość: Huta Szklana lub Nowa Słupia w pobliżu: Kielca
Kraj: Polska  
Region:  Góry Świętokrzyskie

check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
check_circle  Trasa w cieniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
check_circle  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
Wycieczka z dziećmi na szczyt Łysej Góry oraz do Sanktuarium Świętego Krzyża to punkt obowiązkowy pobytu w województwie świętokrzyskim – gdzie lepiej opowiemy dzieciom skąd wzięła się nazwa gór i regionu?

Na Łysą Górę prowadzi kilka szlaków:

Czerwony szlak z Huty Szklanej – najłatwiejszy
ok. 1 godziny, 2 km, dostępny dla wózków, teoretycznie dla rowerów też - ale ciągle pod górę...

– asfaltowa droga o niewielkim nachyleniu prowadzi przez las do samego Sanktuarium. Bez trudu pokonamy ją z wózkiem dziecięcym (jednak pamiętajmy, że będzie to wymagało większego wysiłku niż spacer po ścieżce w parku – jednak wznosimy się o ok. 100 m metrów w górę!). Droga jest zasadniczo zamknięta dla ruchu samochodowego - jednak z wyjątkami – np. w niedziele i święta zezwolono na dojazd samochodem do Sanktuarium – w te dni spacer z wózkiem odradzamy (brak wydzielonego chodnika czy pobocza).

Wzdłuż drogi asfaltowej wyznaczona została
leśna, niebieska ścieżka edukacyjna - osobiście na sprawdzaliśmy, czekamy na Wasze doświadczenia!

Z Nowej Słupi, szlak niebieski – tzw. Droga Królewska - wymagający, ale ciekawy i dający większą satysfakcję!
ok. 1,5 godz, 3,5 km, ok. 300 m różnicy wysokości

Na początku szlaku duży parking, restauracja, budki z pamiątkami oraz pierwsza atrakcja i pierwsza legenda - pomnik pielgrzyma Emeryka.
Szlak prowadzi przez las, ścieżka na początku leśna, bita. Im bliżej celu – coraz bardziej kamienista, na pewnym odcinku dość wysokie (szczególnie jak na małe nóżki) kamienne schody.
Urozmaiceniem na trasie są duże, rzeźbione w drewnie stacje drogi krzyżowej. Po drodze warto skręcić kilkanaście metrów do
buku Jagiełły - tu możemy odpocząć na ławeczkach i wspomnieć ilu pielgrzymów przez setki lat pokonywało przed nami tę samą drogę. Wśród nich było wielu królów – podobno Władysław Jagiełło odwiedził Święty Krzyż aż 11 razy!
Ławeczki czekają na wędrowców także szczycie odcinka z kamienno-drewnianymi schodami, na granicy lasu i łąki (przy grocie Matki Boskiej) oraz na łące przed szczytem. Odpoczynek na trasie warto wykorzystać na opowiedzenie dzieciom legend np. o gołoborzach, czarownicach i diabłach, o rycerzu Emeryku i założeniu Sanktuarium Świętego Krzyża.

Ostatni odcinek szlaku prowadzi przez łąki – w upalny dzień będzie to zapewne najtrudniejszy moment wycieczki, otuchy dodaje fakt, że na szczycie widzimy cel trasy. Na łące znajdują się liczne ławeczki i stoliki.

Możliwość ułatwienia wędrówki z Nowej Słupi - równolegle z Drogą Królewską prowadzi ścieżka edukacyjna, aby na nią trafić trzeba tuż po wejściu na szlak skręcić w lewo, lub przy zejściu od strony Świętego Krzyża skręcić w prawo przed kamienno-drewnianymi schodami. Ścieżka jest dużo węższa od Drogi Królewskiej, ale mniej stroma i dużo mniej kamienista. Tablice edukacyjne niestety zdewastowane… (dane z lata 2015).

Szlak z Trzcianki - podobno nietrudna, łagodna leśna ścieżka, której przejście zajmuje ok. 1 godziny (ok. 2,5 km, 250 m różnicy wysokości)– osobiście na sprawdzaliśmy, czekamy na Wasze doświadczenia!

Na końcu trasy czekają na nas: oczywiście zaplecze „pamiątkarsko-gastronomiczne”, ale przede wszystkim klasztor pobenedyktyński z Sanktuarium Świętego Krzyża i Bazyliką Świętej Trójcy, krypty klasztorne, wieża widokowa, Muzeum Klasztorne i Muzeum Misyjne, Muzeum Przyrodnicze ŚPN.
Za klasztorem (jeśli wchodziliśmy z Nowej Słupi), przy drodze do Huty Szklanej znajduje się wejście na platformę widokową – wstęp płatny, jako bilet wstępu do ŚPN. Schodzimy kilkadziesiąt stopni w dół po metalowych schodach i możemy podziwiać gołoborze, piękną panoramę oraz pogański wał kultowy, który tysiąc lat temu otaczał całą Łysą Górę.

Uwaga!
– w weekendy i święta bywa bardzo tłoczno
- nawet w sezonie atrakcje na szczycie, czyli muzea, wieża widokowa, klasztorna restauracja i kawiarnia czynne tylko do 17!


Początek szlaku w Nowej Słupi

Droga Królewska – dolny odcinek

Buk Jagiełły

Schody kamienno-drewniane (górny odcinek Drogi Królewskiej)

Jedna ze stacji drogi krzyżowej

Łąka przed szczytem (widok ze szczytu w stronę Nowej Słupi)

…i widać cel wędrówki!

zejście na platformę widokową

...i widok z platformy

a na koniec pogański wał kultowy
Autor: Emeryk
Data dodania:2016-02-28

Wiecej w regionie: Góry Świętokrzyskie

Trasy (1)
Przeglądaj inne regiony >>
comments powered by Disqus