Rydlówka - muzeum w Bronowicach

ul. W. Tetmajera 28
31-352 Kraków
call 12 265 10 15    link www.muzeumkrakowa.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Plac zabaw

Rydlówka to zabytkowy dworek znajdujący się w dawnej, podkrakowskiej wsi Bronowice Małe, która obecnie jest już dzielnicą Krakowa. Miejsce jest szczególne, bo to właśnie tu odbyło się słynne wesele opisane przez Stanisława Wyspiańskiego, które rozsławiło niewielką wieś na całą Polskę! Wycieczka do słynnej młodopolskiej Rydlówki na krakowskich Bronowicach to podróż w czasie, na którą warto wybrać się całą rodziną!

Rydlówka
Rydlówka

Niegdysiejsza podkrakowska wieś od wielu lat znajduje się już w granicach miasta. Moje dzieciaki podsumowały historię Bronowic w następujących słowach: „tak Ci artyści z Krakowa uciekali, a tu Kraków ich dogonił…”. Dodałabym, że „miasto wieś dogoniło, jednak do końca nie przegoniło”. Okolice Rydlówki dzielnie bronią się przed „wielkim miastem”: zobaczymy tu drewniane stodoły i pojedyncze wiejskie chaty, które, (mimo, że z antenami na dachach) przypominają nam, że niegdyś na Krakowski Rynek było stąd o wiele dalej niż dziś.

Rydlówka
Rydlówka

Rydlówka od czasów słynnego wesela także niewiele się zmieniła. Muzeum (oddział Muzeum Kraków) zajmuje dziś 3 najstarsze pokoje (to właśnie te, w których tańczyli i odpoczywali weselni goście), oraz większe, dobudowane później pomieszczenie, w którym odbywają się np. muzealne warsztaty (również dla dzieci!) i spotkania. Pozostałą część domu, zgodnie z testamentem Lucjana Rydla, zamieszkują potomkowie rodziny.

Rydlówka
Rydlówka

We wnętrzach warto zwrócić uwagę na oryginalne meble (przepiękne skrzynie wianne!), fotografie mieszkańców i weselnych gości. Na ścianach znajdziemy galerię portretów (w tym słynny portret L. Rydla autorstwa S. Wyspiańskiego), kilka wizerunków gospodyni: Pani Jadwigi w barwnych ludowych strojach oraz wiejskie pejzaże pędzla młodopolskich mistrzów. Warto zwiedzić muzeum z przewodnikiem (np. przy okazji różnych wydarzeń) i poznać ciekawostki o miejscu, domu i jego mieszkańcach.

Rydlówka
Rydlówka
Malowana skrzynia - Rydlówka
Malowana skrzynia - Rydlówka

Otoczenie Rydlówki to zaciszny „wiejski” ogród, w którym również odbywają się ciekawe wydarzenia (np. jesienne osadzanie chochoła). Na co dzień można tu odpocząć na zacienionej drewnianej ławeczce, wsłuchać się w śpiew ptaków, szepty historii i dawnych mieszkańców… przeszkodzić może nam jedynie huk startujących/lądujących nad naszymi głowami samolotów...

W pobliżu dwa place zabaw: większy dla młodszych (róg ul. W. Tetmajera i ul. Pod Strzechą) i mniejszy dla starszych (ciut wyżej na ul. W. Tetmajera). Przy placu zabaw dla młodszych cukiernia i kawiarnia, naprzeciwko placu zabaw dla starszych dzieci – sklep spożywczy.

Plac zabaw przy ul. "Pod Strzechą"
Plac zabaw przy ul. "Pod Strzechą"

A gdy wyjdziemy z Rydlówki...

Warto wybrać się na spacer pod krzyż "Pod Lipką", roztacza się stąd piękna panorama na cały Kraków:

Z Bronowic do Krzyża pod Lipką

łatwa
directions_walk

Z Bronowic do Krzyża pod Lipką

max 269 m min 232 m
straighten 1.0km
timer 20min
north_east 38m
south_east 3m
Droga do Krzyża pod Lipką - widok na Wawel i Kopiec Kościuszki
Droga do Krzyża pod Lipką - widok na Wawel i Kopiec Kościuszki

Poznajemy Stanisława Wyspiańskiego

Kim był Stanisław Wyspiański? Warto przybliżyć dzieciom tą niezwykłą postać krakowskiego artysty Stanisław Wyspiański - poznaj go z nami!

Aplikacja Wyspiański
Aplikacja Wyspiański

Stanisław Wyspiański - zadania dla dzieci do wydruku

Zdobytą wiedzę o Stanisławie Wyspiańskim możecie utrwalić poprzez zagadki i zadania - poniższe karty edukacyjne nadają się do wydruku na domowej drukarce. Możecie pobrać je tu: Stanisław Wyspiański - materiały dydaktyczne

Karta pracy Wyspiański
Karta pracy Wyspiański

Przy okazji przypominamy o naszym bezpłatnym e-booku "Staszkowa wyprawa śladami Stanisława" oraz propozycji spaceru z zagadkami: krakowskimi śladami Stanisława Wyspiańskiego.

Zapraszamy też na wirtualny spacer po starych Bronowicach >>>

szpiedzywiedzy.pl/dzielnice_krakowskie
szpiedzywiedzy.pl/dzielnice_krakowskie
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Kraków


Wczytuję komentarze ...
cancel