Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Mickiewicza 13
35-064 Rzeszów
call 17 74 83 652; 17 85 25 715     link www.muzeumdobranocek.com.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to imponujący zbiór oryginalnych lalek z filmów, fragmentów scenografii, wielka kamera filmowa, a także całe mnóstwo drobiazgów z podobiznami kreskówkowych postaci. Mamy tu możliwość zapoznać się z historią polskich dobranocek, zgłębić tajniki animacji, a przede wszystkim wrócić do beztroskich czasów dzieciństwa.

Muzeum Dobranocek - z wizytą u ulubieńca

Co zobaczymy w Muzeum Dobranocek?

Dorośli zwiedzający: babcie, dziadkowie i rodzice powrócą do czasów swojego dzieciństwa, bo co jeśli nie nasi ulubieńcy najskuteczniej przeniosą nas do tych niezapomnianych chwil, kiedy to w ich towarzystwie przeżywaliśmy niesamowite przygody?

Eksponaty pogrupowane są chronologicznie i wg. poszczególnych postaci bohaterów: Jacek i Agatka, Miś Uszatek, Koralgol, Pingwin Pik-Pok, Reksio, Bolek i Lolek. 

Muzeum Dobranocek - pokoik Misia Uszatka. Możemy tu zaglądnąć, szkoda, że nie wejść i uścisnąć misia...
Muzeum Dobranocek

Zwiedzając Muzeum Dobranocek przypomnimy sobie nie tylko polskie kreskówki. W muzealnych gablotach czekają na nas także m.in. Smerfy, Muminki, Gumisie, Wilk i Zając, Krecik, Żwirek i Muchomorek.

Postaciom z filmów, oryginalnym kukiełkom i planszom towarzyszą przedmioty codziennego użytku ozdobione znanymi wizerunkami: kosmetyki, zabawki, gry itp. Okazuje się, że ten sposób "lokowania produktu" i wykorzystywania szansy na zwiększenie sprzedaży znano już od lat 60 XX w.:

Muzeum Dobranocek - bohaterowie kreskówek na produktach codziennego użytku
Muzeum Dobranocek -bohaterowie dobranocek na znaczkach pocztowych

Historia polskich dobranocek

Na planszach między gablotami możemy poznać w skrócie historię polskich filmów animowanych dla dzieci: od pierwszej dobranocki, przez dekady jej rozkwitu, po ostatnią wyemitowaną w 2013 r.

Przypomnimy sobie nie tylko tytuły i bohaterów dobranocek, ale także ich twórców, kompozytorów muzyki do filmów animowanych.

Muzeum Dobranocek. Jacek i Agatka - od tego się wszystko zaczeło!

Jak powstaje animacja?

W Muzeum Dobranocek w Rzeszowie mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć jak powstawały nasze ulubione bajki, obejrzeć filmy, w których twórcy kreskówek opowiadają o swojej pracy, zobaczyć warsztat animatora:

Muzeum Dobranocek - warsztat animatora

zaglądnąć do środka kukiełki:

Muzeum Dobranocek - budowa kukiełki

...oraz samemu spróbować wprawić rysunki w ruch:

Muzeum Dobranocek - próba animacji

Muzeum Dobranocek z dziećmi

Zastanawiacie się, czy warto wybrać się do Muzeum Dobranocek z dziećmi, które nie znają bohaterów naszego dzieciństwa? Warto! Po pierwsze właśnie po to, żeby poznały!

Poza tym wspólne oglądanie zgromadzonych w gablotach przedmiotów codziennego użytku z 2 połowy XX w. to także niesamowita okazja do opowiedzenia najmłodszym "jak to było, kiedy mama i tata / babcia i dziadek byli mali" - wykorzystajcie ją!

Dzieciakom na pewno spodobają się też miejsca, gdzie mogą czegoś dotknąć (np. deseczki do animacji), zrobić sobie zdjęcie z bohaterami bajek:

Muzeum Dobranocek - zakątek Bolka i Lolka

...lub rozwiązać quiz o Kubusiu Puchatku:

Muzeum Dobranocek - interaktywny quiz

Muzeum Dobranocek - sala kinowa

W kameralnej sali kinowej w godzinach otwarcia muzeum wyświetlane są filmy animowane z muzealnymi bohaterami. Możemy tu zobaczyć efekt pracy animatorów i poznać muzealnych bohaterów "w akcji".

Muzeum Dobranocek - sala kinowa

Muzeum Dobranocek - informacje praktyczne

  • wejście do muzeum po schodach, ale z wózkiem możliwy zjazd windą. 
  • mimo, że muzeum jest niewielkie zwiedzanie zajmie ok. 1 godz, a jeśli zechcecie pooglądać kreskówki w sali kinowej jeszcze dłużej!
  • w muzeum organizowane są ciekawe warsztaty i zajęcia dla dzieci,
  • ...a także wystawy czasowe, na które można wypożyczyć swoje domowe pamiątki. Sprawdźcie jaki kolejny temat jest w planie i przeglądnijcie domowe archiwa!

Co jeszcze warto zobaczyć w Rzeszowie? Piszemy o tym w artykule:

Rzeszów na 1 dzień

Rzeszów na 1 dzień

Zwiedzanie Rzeszowa w 1 dzień to dobry pomysł na miejską wycieczkę bez tłumów i zgiełku typowo turystycznych miejscowości. Wycieczka do Rzeszowa to także możliwość odpoczynku wśród zieleni oraz radosnej i bezpiecznej zabawy w fontannie multimedialnej. ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-08-25

Wiecej w regionie Rzeszów


Wczytuję komentarze ...
cancel