Chmura w butelce - jak powstają chmury

Tworzymy domową chmurę!

Potrzebne nam będą: zapałki oraz plastikowa, przeźroczysta butelka

Do butelki nalewamy trochę wody (możemy nią nieco wstrząsnąć). Zapalamy zapałkę i palącą się wrzucamy do środka a następnie szybko zakręcamy butelkę. Teraz kilka razy mocno ściskamy butelkę i wypuszczamy... chmurę!

Na cząsteczkach dymu z zapałki osadziła się para wodna i powstała chmura.

Takie same chmury widzimy jak spojrzymy w niebo.

Jak powstają chmury?

Na unoszących się w powietrzu bardzo mikroskopijnych cząsteczkach dymu, pyłu lub kryształkach soli skrapla się para wodna. Te drobne cząsteczki pyłu nazywa się jądrami kondensacji. Niektórzy mówią, że chmura to para wodna, a to wcale nie prawda! Chmura to nie para wodna, która jest gazem tylko mikroskopijne kropelki wody, tak małe, że są jeszcze za lekkie by spaść na ziemię! Jednak czasem potrafią zrobić się ciężkie i wtedy z nieba spadają krople wody, czyli deszcz.

Płatek śniegu niczym lodowa perła

W chmurach tworzą się też płatki śniegu, które również, by powstać potrzebują jakieś drobinki pyłu. Przypomina to trochę powstawanie perły - tak, jak perła rośnie wokół ziarenka piasku, czy innego drobnego zabrudzenia, tak samo do powstania śnieżynki potrzebne jest coś, wokół czego mogłaby się skondensować para wodna. Może to być pyłek kwiatowy, czy odrobina kurzu. To jądro śniegowego kryształku.

chmura w butelce doswiadczenia eksperymenty

chmura w butelce doswiadczenia eksperymenty

chmura w butelce doswiadczenia eksperymenty

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel