Jak powstawało Morze Bałtyckie i jeziora w Polsce?

Gdy mówimy o mroźnym kraju pokrytym lodem to raczej myślimy o biegunach. Jednak tysiące lat temu także tereny Polski pokrywał - nie było tu łąk, lasów tylko wszystko pokrywał lód i to przez cały rok! Taki sam lód, jak teraz jest tylko na biegunach - wtedy obejmował niemal pół Europy!

Jednak klimat zaczął się ocieplać, a lód topnieć. A co zostaje po topniejącym lodzie? Wiadomo - kałuże! A, że ten lód był bardzo, bardzo duży - tak duży, że nazywano go lądolodem -  pozostawił po sobie bardzo duże kałuże - jeziora. Wiele z nich się połączyło dając początek Morzu Bałtyckiemu.

Jednak topniejący lądolód pozostawił też po sobie dużo mniejszych jezior - są to jeziora na Pomorzu, Mazurach.

Pozostałością po topniejącym lodowcu są również duże kamienie, które niósł ze sobą - eratyki. W miejscowości Kamień Pomorski - jak sama nazwa wskazuje można zobaczyć właśnie jeden z takich dużych kamieni pozostawionych właśnie przez lodowiec.

Jednym ze śladów arktycznych zwierząt nad Bałtykiem jest foka. Bałtyk się ocieplił jednak foki dostosowały się i są u nas do dziś. Czasami możemy spotkać je jak wylegują się na nadmorskich plażach, choć niestety jest to rzadki widok.

Jak powstało Morze Bałtyckie?

Zobacz naszą multimedialną prezentację pełną zagadek i ciekawostek:


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel