stoi na stacji LOKOMOTYWA

KARCIANA
face wiek: 8+
hourglass_empty czas: 30 min
supervised_user_circle ilość graczy: 2-4
Liczyliście kiedyś wagony przejeżdżającego pociągu? Tutaj naszym zadaniem będzie nie tylko ich liczenie, ale także doczepianie!

Nagle gwizd, nagle świst…

“Stoi na stacji Lokomotywa” to rodzinna gra karciana o bardzo prostych zasadach, nie wymagająca umiejętności czytania, dodawanie do 20.

Bardzo ładna, ciekawa grafika! Siedzące w wagonikach polarne niedźwiadki podbiły nasze serca.



Para buch, koła w ruch… - czyli jak w to się gra?

Naszym zadaniem jest zbudowanie cyrkowej lokomotywy, która będzie przewozić 18 zwierzaków (w przypadku wariantu dla 2 graczy) lub 16 (w przypadku wariantu dla 3 graczy). Mamy możliwość zakupu różnych wagonów - w niektórych jest jeden zwierzak, w innych, 2, 3 lub 4. Żeby kupić wagonik np. z dwoma żyrafami musimy “zapłacić” dwoma kartami z żyrafą.

Podczas swojej tury mamy dwa ruchy. W każdym z nich możemy albo kupić wagonik, albo dobrać kartę ze zwierzakiem.



Doczepienie wagonika wymaga jednak pewnych zasad: do lokomotywy możemy przyczepić każdy wagonik, jednak kolejny wagonik możemy dołączyć albo jeśli zwierzaki są takie same lub jeśli są różne musi zgadzać się ich liczba, czyli np.

do wagonu z 3 niedźwiadkami albo dołączymy kolejne misie, albo np. 3 tygrysy lub 3 żyrafy.





Możemy też zakupić niepasujący wagon wtedy odkładamy go na bocznicę i doczepiamy w momencie, kiedy będzie to możliwe. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy zbuduje lokomotywę z 16 (lub 18) zwierzętami.

Jak sami widzicie, chociaż zasady są proste rozgrywka jest ciekawa i niebanalna - wymaga zastanowienia się, kombinowania, oszacowania czy lepiej nam sięgać po wagoniki z większą liczbą zwierząt, czy raczej wybierać te “tańsze” przewożące jednego pasażera. Do wagoników z większą ilością zwierząt dużo trudniej bowiem potem doczepić kolejny wagonik.

Dostępne są dwa warianty gry - podstawowa i rozszerzona z dodatkowymi kartami, które dają nam bardziej rozbudowaną rozgrywkę z większą ilością możliwości.

Wjazd na półkę

Gra mieści się w niewielkim pudełku, które nie tylko nie zajmie dużo miejsca na regale, ale także z łatwością wsuniemy je chociażby do plecaka czy torebki, by uatrakcyjnić rodzinny wyjazd (nie tylko pociągiem! :) ), spotkanie z rodziną, czy znajomymi.



Wiek na pudełku - 8 lat

Naszym zdaniem jest on nieco przeszacowany i grę bardziej poleciłabym dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Oszacowanie początkowego wieku gracza to, zdaję sobie sprawę, niełatwe zadanie - każde dziecko jest inne, inaczej się rozwija, ma inne umiejętności. I my, rodzice, także mamy różne wymagania, co do gier. Osobiście jednak jako mama wolę kupić grę (zabawkę), do której dziecko dorośnie, niż taką, z której szybko wyrośnie.

Wracając jednak do wieku i tematyki gry - to zwykle właśnie w wieku przedszkolnym czytany jest dzieciom słynny wiersz Juliana Tuwima. Zasady gry są na tyle proste, że już przeciętny 5 latek powinien sobie z nimi poradzić. Dla 8,9 latka (zwłaszcza grywającego w planszówki) gra może się już okazać zbyt infantylna.

Naszym przedszkolnym i szkolnym graczom gra się bardzo podobała, może zaciekawi również i Was?

Życzymy dłuuuuugich torówi i pełnych nie tylko zwierząt, ale także satysfakcji wagonów!



GRĘ UDOSTĘPNIŁO NAM DO RECENZJI WYDAWNICTWO 2 PIONKI. DZIĘKUJEMY!


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel