Po co człowiek oddycha?


Lejek z papieru ze słomką

Potrzebne będą: słomka, kartka papieru, klej lub taśma klejąca, nożyczki, kawałek folii aluminiowej.
Z kartki wycinamy koło, z którego odcinamy trochę mniej niż ćwiartkę. Przy pomocy taśmy klejącej tworzymy lejek. Odcinamy malutki czubek lejka, tak, by zmieściła się słomka. Możemy przymocować ją za pomocą taśmy klejącej. Z folii aluminiowej tworzymy kulkę - najlepiej nie bardzo ściśniętą, żeby była lekka.

Dmuchając próbujemy utrzymać kulkę w górze i złapać do lejka!

Jeśli dmuchniemy szybko i mocno kulka wyskoczy z lejka, jeśli będziemy dmuchać długo i równomiernie może uda nam się utrzymać dłużej kulkę w powietrzu nad lejkiem! Taka zabawa to świetny trening zwiększający pojemność płuc!

...i lekcja: po co człowiek oddycha? 

Spróbujcie zatkać nosy i buzie. Czy długo tak wytrzymacie? Bez jedzenia człowiek jest w stanie wytrzymać 30 dni, bez wody - 3 dni, bez powietrza zaledwie trzy minuty... Choć często znamy budowę naszego układu oddechowego, mało osób wie, po co tak właściwie człowiek oddycha? Żeby żyć, poruszać się, rosnąć każdy organizm potrzebuje energii - nawet nasze domowe urządzenia, by działać również potrzebują energii, odkurzacz sam nie odkurza, a pralka sama nie pierze. Żeby mogły wykonać pracę zasilamy je energią elektryczną. Ludzie nie są na prąd, energię potrzebną do życia uzyskują z pożywienia, jednak by organizm mógł zamienić zjadany pokarm na energię potrzebny jest tlen - dlatego dostarczamy mu go właśnie w procesie oddychania. 

oddychanie doswiadczenia eksperymenty



oddychanie doswiadczenia eksperymenty 

Możemy pokazać dziecku jeszcze inne doświadczenia z oddychaniem: puszczanie baniek mydlanych lub np. przy pomocy farbek robimy na kartce kolorowe kleksy, które potem maluch rozdmuchuje.

oddychanie doswiadczenia eksperymenty

A czy rośliny także oddychają?

Rośliny także oddychają, chociaż nie maja płuc! Oddychają nie tlenem, a dwutlenkiem węgla! Pobierają z powietrza dwutlenek węgla przez dziurki na spodniej stronie liścia zwane aparatami szparkowymi. Rośliny nie jedzą smacznych obiadków – energię niezbędną do życia pozyskują poprzez światło Słońca, człowiek tak nie potrafi! Roślina z pobranej przez korzenie wody, z pobranego przez liście dwutlenku węgla i padającego na liście światła słonecznego wytwarza niezbędną jej do życia energię. Proces ten nazywamy fotosyntezą. Foto – od padającej cząsteczki światła fotonu (tak jak fotografia) i synteza czyli połączenie (dwutlenku węgla i wody).  

A jak oddychają ryby?

Ryby, podobnie jak my, oddychają tlenem tylko takim rozpuszczonym w wodzie. Nie pobierają więc powietrza tylko wodę. Ich skrzela filtrują wodę i pobierają z niej tlen.

A jak oddycha wieloryb? Przez skrzela czy przez płuca?

Wieloryb czyli taka duża ryba żyjąca w wodzie oddycha przez skrzela. NIE!!! Wieloryb nie jest rybą, choć wygląda jak ryba – dlatego pewnie nazwano go wielo-rybem. Wieloryb jest ssakiem, tak jak człowiek, i podobnie jak człowiek oddycha płucami. Co jakiś czas musi się wynurzać z wody na powierzchnie, by zaczerpnąć powietrza. Niektóre gatunki wielorybów mogą przebywać pod woda na jednym wdechu nawet 90 minut. Ich najważniejsze organy wewnętrzne oplata tzn. sieć cudowna, w której jest dodatkowy zapas krwi bogatej w tlen. Po wynurzeniu się przez otwór na górze głowy wieloryb wypuszcza powietrze pod bardzo dużym ciśnieniem w postaci pary wodnej.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel