Podróż po świecie FAUNY


hourglass_emptyCzas: 45-60 minut face Wiek: 10+ supervised_user_circle Ilość graczy: 2-6 casino Wydawca: Rebel


Czy Wasze pociechy mają bzika na punkcie świata zwierząt? Czy na pewno wiedzą już wszystko? Jest okazja się przekonać! Uwaga! W grze FAUNA doskonałe rezultaty mogą osiągnąć też osoby niespecjalnie zgłębiające tajemnice zoologii, wystarczy trochę sprytu i szczęścia w obstawianiu właściwych odpowiedzi!



Ilość dwustronnych kart (180!), a co za tym idzie biorących udział w grze gatunków zwierząt (360!) to niewątpliwy rekord wśród zoologicznych planszówek, karcianek czy leksykonów. Kartom towarzyszy duża plansza z piękną mapą świata podzieloną na kilkadziesiąt lądowych i morskich obszarów (np. Afryka to aż 12, a niby „niewielka” Australia aż 6 krain).



JAK GRAMY?

Najpierw wybieramy łatwiejszą zieloną, lub trudniejsza czarną stronę kart. Karty są umieszczone w specjalnym pudełku, dzięki któremu widzimy jedynie kategorie, które powinniśmy odgadnąć (ilość obszarów występowania, długość, ciężar i… długość ogona) bez gotowych odpowiedzi. Nasze typy obstawiamy kolejno używając kolorowych drewnianych znaczników (nie możemy ich ustawiać na polu zajętym już przez innego gracza). Po odkryciu prawidłowej odpowiedzi przyznawane są punkty – na szczęście nie tylko tym, co odgadli, ale też tym, którzy byli bardzo blisko prawdy.


OTO KARTA “TYGRYS AZJATYCKI”: MOŻEMY OBSTAWIĆ 5 OBSZARÓW, CIĘŻAR, DŁUGOŚĆ I DŁUGOŚĆ OGONA


OBSTAWIAMY…


…i SPRAWDZAMY WYNIKI

ZDECYDOWANIE DLA STARSZAKÓW!

I to nie tylko ze względu na „niedziecinną” grafikę planszy i kart, ale przede wszystkim potrzeby wynikające z zasad gry. Szczegółowe określenie konkretnego regionu świata, ale przede wszystkim wartości z kategorii ciężaru i długości wymaga nie tylko znajomości gatunków zwierząt (choćby bardzo orientacyjnej), ale przede wszystkim wyobraźni co do konkretnych wymiarów. Twórca gry nie wymaga wprawdzie od graczy wielkiej precyzji: przedziały to np. „200-500 kg” albo „3-5 m” jednak dla młodszych graczy i to będzie wielkim wyzwaniem… (z upartą młodszą siostrą, która koniecznie chciała dołączyć do rozgrywki poradziliśmy sobie tak, że określała te wielkości pokazując je rękami, albo porównując do konkretów np. długi jak stół, ciężki jak samochód i.t.p.)

NA KONIEC:

FAUNA zestawiana bywa (także m.in. przez wydawcę) z grą karcianą CardLine Zwierzęta. Naszym zdaniem to jednak dwa różne światy – i to nie tylko graficznie. Po pierwsze dobór gatunków zwierząt jest zupełnie różny: CardLine to znane i bliskie nam zwierzaki, FAUNA – to w większości pełna egzotyka, po drugie podstawowe dla CardLine kryteria wielkości i ciężaru w FAUNIE są jednie dodatkiem do podstawowego zadania: umieszczenia zwierzaka na mapie świata (czego próżno szukać w CardLine). Tu duży plus dla twórców gry: przy okazji zoologii zapamiętujemy wiele (wcale nie oczywistych!) regionów i krain geograficznych.



GRA FAUNA
Wydawnictwo REBEL
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel