Dla małego kibica-piłkarza: wycieczki, książki i gry
Bywa, że dziecko rośnie w rodzinie pełnej miłości do gry, w której „piłka jest jedna, a bramki są dwie”. „Kopie” jeszcze zanim nauczy się chodzić, a nawet jeszcze zanim się urodzi!

Bywa też inaczej: że zupełnie niezainteresowani tematem rodzice odkrywają razem z dzieckiem temat piłkarskiej gorączki. Chcąc nie chcąc: po prostu muszą zarazić się od dziecka. Nawet jeśli infekcja
u dorosłego przechodzi łagodniej, każdemu przyda się garść podstawowej wiedzy, a i parę ciekawostek, którymi zabłyśnie przed dzieckiem i podbuduje swój sportowy autorytet!W tym artykule przedstawimy Wam kilka naszych propozycji do „zestawu obowiązkowego małego kibica”. Zaproponujemy też kilka piłkarskich wycieczek: przecież futbol to nie tylko emocje na ekranie telewizora, ale przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu!

RUSZAJCIE Z NAMI NA PIŁKARSKIE SZLAKI!Czy wiecie, że celem pierwszej piłkarskiej wycieczki może być… najbliższy ogródek jordanowski?

To właśnie doktor Henryk Jordan gorąco propagował zabawy na świeżym powietrzu: dla dzieci i dla dorosłych, na specjalnych urządzeniach (czyli pierwszych placach zabaw), w parkach i na boiskach. To on przywiózł do Polski zasady gry w piłkę nożną i uczył ich mieszkańców Krakowa.

Pierwsze mecze rozgrywano w założonym przez niego krakowskim „Parku Zabaw” koło błoń (dziś: Park Jordana). Datę pierwszego rozegranego tu meczu z udziałem publiczności, czyli 30 sierpnia 1890 r. uważa się za początek piłki nożnej w Polsce. Podobno kibiców zaszokowały najbardziej krótkie spodenki sportowców, których nie wypadało nosić dorosłym mężczyznom…

Odwiedźcie koniecznie Park im. H. Jordana w Krakowie! I nie zapomnijcie zabrać ze sobą piłkiNa pierwszą dalszą futbolową wycieczkę wybraliśmy się do Muzeum Sportu i Turystyki w WarszawieUdało się nam też trafić na (UWAGA: wygrany dla naszej reprezentacji!) mecz na Stadionie Narodowym. Następnego dnia PGE Narodowy zwiedziliśmy też z przewodnikiemA TU ZEBRALIŚMY PARĘ NASZYCH ULUBIONYCH PIŁKARSKICH KSIĄŻEK i QUIZÓW:

Na początek sprawdzamy Waszą wiedzę podstawową w SuperQuizie Piłka Nożna od Kapitana Nauka:Bardziej zaawansowanym piłkarzom i kibicom proponujemy sprawdzić się w Kieszonkowcu futbolowym HATTRICK, również od Kapitana Nauka:A może macie ochotę poćwiczyć "motorykę małą"? Do domowej przygody z piłką polecamy 100 zabaw z piłką nożną, firmowane przez Kapitana Nauka:Kolej na piłkarskie lektury dla przedszkolaków z serii Mądra Mysz wydawnictwa Media Rodzina:Starszakom gorąco polecamy serię biografii słynnych piłkarzy wydawnictwa Egmont....a także kompendium wiedzy o "najlepszych z najlepszych", również od wydawnictwa Egmont.WYNIKI KONKURSU: Dziękujemy za Wasze zagadki, rysunki i zdjęcia! Wszystkie zasługują na wyróżnienie, a może nawet na złoty puchar? Tym razem piłkarskie upominki pojadą do: Sebastiana Domagalskiego (FB), małych kibiców p. Tomasza Kołtona (FB), wierzącej w siły damskiej reprezentacji Helenki Sz. oraz fana piłki nożnej p. Alice139. Poprosimy o podanie adresów do wysyłki nagród na e-mail konkurs.trasadlabobasa@gmail.com
comments powered by Disqus