Poznań dla zaawansowanych: JASKÓŁKA W FARZE

To nie bajki, nie opowieści, ale niezwykłe „DZIWO-BAJKI”: prawdziwe, a jednocześnie zadziwiające. Mimo, że ich adresatką (i często jedną z uczestników dialogu) jest kilkuletnia Oliwka, wnuczka autora ilustracji Andrzeja Załeckiego, książka przeznaczona jest dla dorosłego czytelnika, a szczególnie takiego, który interesuje się życiem artystycznym stolicy Wielkopolski.



Każdy z rozdziałów to inny obraz poznańskiego świata, często sięgający do wspomnień o przeszłych wydarzeniach i ludziach, którzy odeszli, np. o roli klubu Od Nowa na ul. Wielkiej, zdjętej wystawie obiektów Aleksandry Hołowni w Galerii Nowej, czy inscenizacji „Wesela” w Teatrze Polskim w reżyserii Tadeusza Bryskiego. Wśród dziesiątek wielkich nazwisk pojawiają się też prawie anonimowe, a wydarzenia ze świata artystycznego przeplatają się z urywkami codzienności i prywatnych wspomnień autora.



JASKÓŁKA W FARZE to także migawki z licznych podróży narratora: zarówno po zakątkach Wielkopolski jak i dalszych. Poza Poznaniem zwiedzimy m.in. Łaziska koło Wągrowca (rozmowa o piramidzie rotmistrza napoleońskiego), jaki i daleki Kraków (spotkanie z T. Kantorem), czy Wrocław (wyjazd na otwarcie wystawy).

Nazwiska artystów i tytuły ich dzieł, które pojawiają się w „dziwo-bajkach” jakby przy okazji, niechcący, to szansa, aby przypomnieć wiele postaci twórców, ich poszukiwań i dokonań. Dla wielu czytelników będzie to być może pierwsze spotkanie i doskonały pretekst by poszukać więcej informacji o np. malarzu Edmundzie Łubowskim, poecie Wincentym Różańskim, czy artyście Janie Berdyszaku i wielu, wielu innych.



Osobiście najbardziej utkwiły mi w pamięci obrazy z tytułowego rozdziału, tj. właśnie „Jaskółki w Farze”, w której autor przywołuje wspomnienia z czasów renowacji poznańskiej świątyni oraz koncertu, którego był świadkiem. Kiedy będę miała okazję odwiedzić Poznań obowiązkowo zajrzę do Fary i popatrzę w górę… może mignie mi chociaż cień jaskółki?



Włodzimierz Braniecki, Jaskółka w Farze. Skrzydlaty opowiada Oliwce dziwo-bajki
Ilustracje: Andrzej Załecki
Wydawnictwo Media Rodzina

Artykuł powstał w ramach cyklu: W Polskę bez plecaka, prezentującego najciekawsze, niebanalne i najbardziej wartościowe publikacje dla młodych turystów i ich rodziców.

Mamy nadzieję, że zachęcą Was one do odkrywania rozmaitych zakątków Polski i staną się niezastąpionymi towarzyszami rodzinnych podróży!

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel