Pieszy szlak na Czarną Górę

Miejscowość: Sienna w pobliżu: Kłodzko
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem

CZAS PRZEJŚCIA: ok. 2 godzin pod górę (1,5 z góry)

Wygodna kolejka sześcioosobowa, z zamykanymi kabinami bardzo kusi, żeby ułatwić sobie drogę na szczyt… A co powiecie, żeby jednak ZDOBYĆ GÓRĘ NA WŁASNYCH NOGACH, a w ramach atrakcji zjechać kolejką?

Kolejka na Czarną górę - całoroczna, bezpieczna dla najmłodszych (my mieliśmy jeszcze psa na kolanach...)
Kolejka na Czarną górę - całoroczna, bezpieczna dla najmłodszych (my mieliśmy jeszcze psa na kolanach...)

Piesze szlaki PTTK prowadzą nas na Czarną Górę Z PRZEŁĘCZY PUCHACZÓWKA: ZIELONY (i idący razem z nim czerwony) jest najkrótszy i najbardziej stromy: teoretycznie zaprowadzi nas na szczyt w 30 min., z relacji osób, które go wybrały wiemy, że trzeba liczyć min. 1 godz.

Łagodniejsza droga z tej samej przełęczy wiedzie NIEBIESKIM SZLAKIEM (prosta, szeroka droga)

niebieski szlak
niebieski szlak

Po ok. 1 godz. dochodzimy do skrzyżowania z zielonym i zaczynamy wspinaczkę – ale nie tak ostrą jak w pierwszym przypadku.

skrzyżowanie niebieskiego i zielonego szlaku - Czarna Góra w tle
skrzyżowanie niebieskiego i zielonego szlaku - Czarna Góra w tle

Po ok. 0,5 godz. dołącza do nas czerwony szlak i łącznie po ok. 2-2,5 godz. jesteśmy u celu.

Obie trasy z przełęczy mają jednak ten minus, że jeżeli dojedziemy na nią samochodem, musimy tu wrócić i nie ma jak skorzystać z atrakcji zjazdu kolejką (będzie nas wtedy czekać mozolna droga na przełęcz dość ruchliwą wąską stromą i mocno nasłonecznioną asfaltową drogą…)

Trzecia droga to SZLAK ROWEROWY. Jego plusem jest to, że zaczyna się niedaleko dolnej stacji kolejki – można zostawić samochód na parkingu i dojść ok. 500 m drogą w stronę Kletna. Na ostrej serpentynie zaczyna się droga rowerowo-narciarska oznaczona zielonymi znakami (asfalt ostro skręca w lewo, my wchodzimy prosto do lasu). Jest tu też niewielka zatoczka na 2-3 samochody.

Trasa – jak na rowerową przystało – jest dość równa, szeroka i z niewielkimi spadkami. Dodatkowe atrakcje to fakt, że co chwile przecinamy linie narciarskich wyciągów i stoków, co oznacza otwieranie się górskich widoków – np. na Górę Borówkową.

widoki z trasy rowerowej
widoki z trasy rowerowej

Po dojściu do głównej kolejki ostro zakręcamy w lewo i dalej idziemy lasem. Szlak rowerowy w pewnym momencie skręca z szerokiej drogi w las i doprowadza nas do Żmijowej Polany. Tu przerzucamy się na pieszy SZLAK CZERWONY i po ok. 30 min. dochodzimy do szczytu z DREWNIANĄ WIEŻĄ WIDOKOWĄ.

wieża widokowa
wieża widokowa
widok z wieży widokowej
widok z wieży widokowej

Na szczycie znajdziemy parę ławek i stolików. Brak bufetu rekompensują borówkowe pola.

Do stacji kolejki musimy zejść z wierzchołka dosyć stromą ścieżką. Nie jest ona oznakowana, jednak dość dobrze widoczna. Przy górnej stacji kolejki również czeka na nas piękna panorama (tu także BRAK JAKIEGOKOLWIEK PUNKTU GASTRONOMICZNEGO).

Łatwa dla piechurów trasa rowerowa oznaczona jest niebieską linią i literą A, pieszy czerwony szlak - przerywaną czerwoną linią

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel