Adrspach - Skalne Miasto  łatwa / trudna
Miejscowość: Adrspach w pobliżu: Adrspach
Kraj: Czechy
Region:  Góry Stołowe Sudety
Nachylenia terenu Trasa na wózek spacerowy (małe kółka) Trasa w cieniu Restauracja lub bar w pobliżu Sklep w pobliżu Atrakcje dla dzieci Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem Możliwy dojazd pociągiem Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych

Nachylenia terenu
Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
Trasa w cieniu
Restauracja lub bar w pobliżu
Sklep w pobliżu
Atrakcje dla dzieci
Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
Możliwy dojazd pociągiem
Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
Czas przejścia: cześć łatwa - około 1. godz w jedną stronę, pełna pętla zielonym szlakiem 3-4 godz., obejście jeziora - ok. 0,5 godz.(szlak niebieski)

Dojazd: samochodem - przejścia graniczne na DK35 (za Mieroszowem) lub DK5 (za Lubawką). Najwygodniejszy jest przejazd turystyczny - w Mieroszowie należy pojechać ul. Kwiatową, przez czeski Zdonov - prosto do Adrspachu.
Możliwy jest też dojazd z Kudowej - busem do czeskiego Nachodu (rozkład jazdy) , a następnie pociągiem do Adrspachu (rozkład jazdy) .

Niezwykłe miejsce tuż przy polskiej granicy - fantastyczne formy skalne wysokości do 100 metrów o najdziwniejszych formach – m.in. „Słoniowy Rynek”, „Dzban”, „Kochankowi” - na pewno rozbudzą wyobraźnię małego turysty. Można też skorzystać z usług przewodnika, który barwnie opisze skały.

Nawet w upalne dni należy pamiętać o ciepłej odzieży! Między skałami bywa chłodno, a w długich, wąskich przejściach zimno jak w jaskini!

Pierwsza część szlaku nadaje się dla wózków, w tym dla osób niepełnosprawnych. Szerokie bite alejki (ubity piach lub drewniane pomosty) prowadzą dołem doliny aż do niewielkiej polanki z małym wodospadem i wiatą z ławkami. Stąd dalsza część trasy prowadzi już po schodach - początkowo szerokich i dość łagodnych, więc można spróbować wnieść wózek gdyż po10-15 min. dochodzi się do pięknego dużego wodospadu ukrytego w skalnej jaskini. Wracając warto odbić ścieżką w lewo do skalnej kaplicy (normalnie przechodzi tamtędy "niewózkowa" cześć zielonego szlaku. Dla wózków dostępny jest też ostatni odcinek trasy - można więc wracając, jeszcze przed dojściem do jeziora, skręcić w lewo (stamtąd wychodzą turyści po zaliczeniu pełnej pętli szlaku) i przejść skrajem lasu przez polanę Echo aż do leśnej polanki ze "skalną wersalką".

Turyści bez wózków po odpoczynku przy wodospadach kontynuują zwiedzanie "Nowych Partii" - tuż obok jaskini z dużym wodospadem znajduje się strome wejście (wąskie schody) do jeziorka, po którym można przepłynąć się tratwą (dodatkowo płatne). Jeżeli nie decydujemy się skorzystać z tej atrakcji i nie kierujemy się w stronę Teplic (żółty szlak), powinniśmy wrócić do małego wodospadu i pójść dalej zielonym szlakiem w lewo. Prowadzi nas on niekończącymi się schodami (często stromymi i wąskimi) raz w górę, raz w dół między ciekawymi formami skalnymi, aż do punktu widokowego (Wielka Panorama), z którego możemy podziwiać skały z góry. Na tym odcinku szlaku napotkamy najwęższe miejsce na szlaku - szczelinę "Mysia dziura" - nasz plecak z bobasem zmieścił się na styk!. Końcowy odcinek prowadzi skrajem lasu. Możemy wyjść wcześniej (przy bocznym wyjściu restauracja z krzesełkiem do karmienia), lub wrócić do głównego wejścia.

Bez wózka możemy się też wybrać na spacer dookoła jeziorka (zalana piaskownia) - ok. 1,5 km, niebieski szlak. Po drodze małe piaszczyste plaże, ławeczki.

Przy głównym wejściu płatne parkingi, punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami, toalety. Na szlaku (poza jedną wiatą i ławkami przy Mysiej Dziurze) praktycznie nie ma ławek ani toalet - wąska ścieżka i schody uniemożliwiają "wejście w las" czy "pod krzaczek" - problem głównie dla dorosłych...

Oficjalna strona rezerwatu: adrspach.cz

Na mapie oznaczono punkt trasy do którego można dotrzeć wózkiem


Większy widok mapy
jezioro (była piaskownia) początek trasy ścieżka nad potokiem skała dłoń wodospad (koniec trasy dla wózków) wiata na końcu trasy dla wózków schody do dużego wodospadu schody w wyższych partiach spływ tratwą schody - drabina szczelina "Mysia dziura" najwęższe miejsce skalna wersalka ścieżka na polanie Echo polana pod koniec szlaku plaża nad jeziorem stacyjka kolejowa
Autor: marfusza
Data dodania:2012-10-31
comments powered by Disqus
 

Trasa dla bobasa kontakt: biuro@trasadlabobasa.pl
UWAGA!!! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi i zgodnie z Polityką Plików Cookies