Muzeum Powstania Warszawskiego

ul. Grzybowska 79
00-844 Warszawa
call 22 539 79 05    link www.1944.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Przewijak dla niemowląt
check_circle  Toaleta dla osób niepełnosprawnych
check_circle  Atrakcje dla dzieci

Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego z dziećmi


Tematyka muzeum (walka i codzienność uczestników Powstania Warszawskiego) może być trudna dla najmłodszych, jest jednak ważną częścią naszej historii. Jak zatem zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego z dzieckiem?

Muzeum Powstania Warszawskiego - ruiny Zamku Królewskiego


Najlepiej przygotować dzieciaki do tematu już w domu. Nasza ekipa najbardziej nie mogła doczekać się przejścia „prawdziwymi kanałami”. Największe wrażenia zrobił na nich jednak samolot Liberator wraz z kapsułami zrzucanymi powstańcom przez aliantów.



Duże emocjonalne wrażenie wywarła sala, w której znajdowały się listy mieszkańców Warszawy przesyłane przez pocztę harcerska - większość z nich zaczynała się od słów: "ja żyję..." oraz zeszyt ośmioletniego chłopca opisującego powstanie...

Dodatkową atrakcją okazało się kompletowanie rozmieszczonych na całej wystawie kartek z kalendarza z opisem poszczególnych dni powstania. Ta „zabawa” zapewnia nam dodatkową pamiątkę z wizyty w muzeum, jednak pogoń za kolejnymi numerkami może też przyćmić całą ekspozycję. Warto zatem wziąć ze sobą kartkę z dodatkowymi zadaniami dla dzieci (patrz niżej), lub… przejść ekspozycję dwa razy: raz dla zbierania kartek, drugi: dla oglądania eksponatów i doczytywania informacji z już zebranych kartek .

INFORMACJE PRAKTYCZNE:



W muzeum (tuż przy wejściu na ekspozycję) znajduje się Sala Małego Powstańca z zabawkami i miejscem na odpoczynek - odbywają się tu również lekcje muzealne dla dzieci. Dzieciaki mogą tu m.in. zbudować powstańczą barykadę, ostemplować list poczty powstańczej, zobaczyć kukiełki powstańczego teatrzyku lalkowego czy pokolorować powstańcze kolorowanki. W tej sali znaleźliśmy też kartki z zadaniami dla dzieci do wykonania na ekspozycji muzeum.



W salach panuje półmrok, słychać głośne wystrzały oddające klimat działań wojennych, które mogą wystraszyć malucha. Drastyczne materiały są jednak dobrze ukryte przed wzrokiem najmłodszych w specjalnych betonowych, wysokich studniach z ostrzeżeniem.



Na zwiedzenie muzeum warto przeznaczyć min. ok. 2-3 h.

Muzeum można zwiedzać z wózkiem dziecięcym - jednak niektóre przejścia są bardzo wąskie, powierzchnie podłogi stanowi kostka brukowa, która może utrudnić prowadzenie wózka.

Na pierwszym piętrze kawiarnia z tarasem (wejście z ekspozycji). W sezonie letnim działa też restauracja na zewnątrz.

W toaletach w piwnicy znajdziemy przewijak dla niemowląt. Przy kasie sklepik z pamiątkami.

Na zwiedzenie muzeum warto przeznaczyć min. ok. 2-3 h.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Warszawa


Wczytuję komentarze ...
cancel