Leśna Huta

ul. Kołłątaja 2
58-580 Szklarska Poręba

check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Atrakcje dla dzieci
Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej, nad Szklarskim Potokiem w połowie XIV wieku.

Dziś wielowiekową tradycję hutnictwa podtrzymuje mistrz Henryk Łubkowski, który Leśną Hutę prowadzi wraz z rodziną. W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego. Oglądanie wyrobu szklanych form odbywa się bezpośrednio w warsztacie, widza od rzemieślnika oddziela jedynie metalowa barierka. Szczególnie widowiskowy jest wyrób zwierzęcych figurek ze szkła, dzieci (i dorośli) uwielbiają zgadywać: co to będzie?

Można zadać też kilka pytań, ale z uwagi na szum towarzyszący pracy rozmowa jest utrudniona. W pomieszczeniu są drewniane ławy, na których można usiąść, gdy jest mało ludzi, lub stanąć by lepiej widzieć, gdy jest ich więcej. Mankamentem odwiedzania tego miejsca z bardzo małymi maluchami, jest fakt, że panuje tam przeciąg choć nam zbytnio to nie przeszkadzało(otwarte okna i drzwi z uwagi na gorąco towarzyszące pracy hutników

czynne od poniedziałku do soboty 10.00 - 18.00; w niedziele 10.00 - 15.00 Bilety wstępu do huty normalny 8zł; ulgowy 6zł (emeryci i renciści); ulgowy 4zł (dzieci w wieku od 5 - 18 lat)

Informacje praktyczne: Wjazd wózkiem jest wykonalny, ale trudny z uwagi na wąskie drzwi prowadzące na podwórko ze sklepu, przez który prowadzi wejście do Leśnej Huty. Przy parkingu znajduje się Karczma Hutnika (na nas nie zrobiła ona jednak zbyt dobrego wrażenia, strasznie długo czekaliśmy, a ruchu nie było prawie wcale).



Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel