Wieża Książęca w Siedlęcinie

ul. Długa 21
58-522 Siedlęcin

check_circle  Utrudnienia dla rodziców z maluchem w nosidełku
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
Informacje praktyczne: parking tuż pod murami terenów przynależnych do Wieży. Przy Wieży działa małe bistro, gdzie można zjeść kiełbaskę z rożna i posiedzieć przy drewnianych stolikach. Poruszanie się z wózkiem nie jest możliwe. Przemieszczanie się z dzieckiem na rękach lub w nosidełku jest możliwe (choć trzeba uważać na drewnianych schodach), ostatnią kondygnację sobie odpuściłam - nie chciałam ryzykować zbyt stromych schodów.

Siedlęcin leży nad rzeką Bóbr, na granicy Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Kaczawskich. Administracyjnie miejscowość ta znajduje się w gminie Jeżów Sudecki, w powiecie jeleniogórskim, w województwie dolnośląskim.

Wieża książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego.

Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie). Można je oglądać na drugim piętrze wieży (ich kompleksową konserwację przeprowadzono w roku 2006). Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313 i 1314.

Wieża książęca w Siedlęcinie jest czynna do zwiedzania codziennie w sezonie (maj - październik) w godzinach od 10:00 do 18:00, poza sezonem (listopad - kwiecień) w godzinach od 10:00 do 16:00. Od 1 września 2013 roku bilet normalny kosztuje 6 zł, bilet ulgowy 4 zł. Dla dzieci do lat 4 wstęp wolny. Istnieje również możliwość zwiedzania wieży z przewodnikiem: od V do X codziennie o godz. 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00; oraz od XI do IV codziennie o godz. 11:00, 13:00 i 15:00.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel