Jak powstały skały jurajskie?

Ziemia, nasza planeta, jest bardzo stara. Był czas kiedy na Ziemi nie było jeszcze ludzi. Żyły wtedy na niej zwierzęta zupełnie inne od tych, które znamy teraz. Był czas, gdy Ziemię opanowały olbrzymie gady - dinozaury - ten czas nazywamy jurą. W jurze większość Polski, a nawet większość Europy była  pod wodą! Tak, spacerując jurajskimi dolinkami stąpamy po dnie ciepłego, pradawnego morza.

Jakie zwierzęta w nim żyły?

Ślady tych pradawnych morskich zwierząt możemy dostrzec w skałach - to najczęściej odciski muszli amonitów.  To właśnie z muszli i szkieletów zwierząt, które opadały na morskie dno utworzyły się białe wapienne skały. Więcej o jurajskim morzu możecie dowiedzieć się z naszej multimedialnej prezentacji Wizyta u Amonita

Odcisk muszli amonita -  w murach zamku Tenczyn w Rudnie zbudowanego ze skał wapiennych


Ale skoro morze zalewało większą cześć Polski to dlaczego białe skały jurajskie są tylko w okolicach Krakowa? Te białe wapienne skały są na terenie prawie całej Polski, są jednak głęboko pod ziemią. Przykryły je inne skały które powstały po nich. Natomiast w okolicach Krakowa skały jurajskie są odsłonięte - możemy je poznawać, a także podziwiać ich piękno i niezwykłe kształty.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel